„Z rybníka jsme takových ryb odstranili zhruba deset metráků. Výsledky rozboru vzorků vody sice dostaneme až v pátek, jako příčinu ale odhaduji přemnožení karasů. U dalších druhů ryb jsme totiž takové úhyny nezaznamenali,“ vysvětlil předseda pobočního spolku Vyškov Moravského rybářského svazu Radoslav Kotík.

S ohledem na velké množství končí ryby v kafilérii. Karas je podle Kotíka pro rybáře většinou jako plevel. „Je pro ně nežádoucí. Nemívají o něj zájem, což je možná škoda, i když jsou výjimky. Regulace jeho rozšíření je obtížná, protože se jedná o sportovní vody, kde jsou větší výlovy komplikované,“ pokračoval.

Nepříjemný zápach

Okolí rybníka je oblíbeným místem lidí pro procházky a sport. Na sociálních sítích si přitom kolemjdoucí už minulý týden stěžovali v souvislosti s úhynem ryb především na nepříjemný zápach. Rybáři však stále intenzivně pracují na vyčištění prostoru.

Někteří místní v diskuzních skupinách spekulovali o vlivu stáří ryb. „Nová osádka však byla v rybníku teprve před deseti lety. Karasové se tam ale dostávají jinými způsoby, pak se rychle množí. Nedávná situace každopádně souvisí s přírodou, rozhodující v tom není lidský faktor,“ zdůraznil zástupce rybářského svazu.