Spolek občanů a přátel Malé Strany a Hradčan radostně ve facebookovém příspěvku psal: „V tuto chvíli se můžete potěšit Masarykovou vyhlídkou, potůčkem Brusnice, nádherými vzrostlými javory, lípami, jasany, jírovci, habry, tisy, akáty a dalším zeleným obyvatelstvem.“ Místní obyvatelé spolu s dalšími lidmi však kritizují dvě věci: Pražský hrad se neotevřel zcela a do horní části Jeleního příkopu vede jediná přístupová cesta z ulice U Brusnice – jako vchod i východ tak slouží „uzoučká“ lávka.

Občanský spolek tak bude apelovat na hradní správu, aby zjednala nápravu a aby současná „vlaštovka“ v podobě zpřístupnění části Hradčan přinesla brzo celé „hejno“ – a lidé tak mohli navštívit i zbytek Jeleního příkopu a třeba i nádvoří Pražského hradu, které kvůli obavám z infekční virózy covid-19 stále za mřížemi střeží policisté a ozbrojení vojáci.

Fronty při kontrole na Pražský hrad
Pražský hrad zruší „ponižující“ kontroly. Občané zavřený areál dál kritizují

„Je to bohatství nás všech. Jen horní část příkopu a pouze s jednou cestou pro vstup i výstup považujeme v souvislosti s koronavirem za zcela nevhodné,“ uvedli členové sdružení, které funguje už od revolučních listopadových dní roku 1989.

Hřib: Jeden vstup do Jeleního příkopu nedává smysl

Prezident Miloš Zeman je z mnoha stran dlouhodobě kritizován, že sídlo českých králů a hlav samostatného státu opevnil a zamezil Pražanům i turistům přístup do (skoro) celé městské čtvrti. Primátor hlavního města Zdeněk Hřib (Piráti) v tomto týdnu připomněl, že vedení metropole apeluje na otevření celého Jeleního příkopu už skoro dva roky. „Ptám se, proč je stále zavřená dolní část, a to od roku 2017? Otevírá se jen horní část, a příkop tak není průchozí, což nedává smysl. Návštěvníci se proto musí vracet stejným vchodem,“ napsal Hřib ve twitterovém příspěvku.

Zeman a spol. ke spokojenosti komunálních politiků v souvislosti se zahájením turistické sezony alespoň oznámili, že Pražský hrad ruší plošné bezpečnostní kontroly, které byly zavedeny v létě 2016 kvůli hrozbě teroristických útoků. Celý areál bude podle prezidentské kanceláře otevřen pro veřejnost, „jakmile to dovolí epidemiologická situace a platná vládní nařízení.“

Jan Pastor, mluvčí Správy Pražského hradu, už dříve sdělil Pražskému deníku, že dolní část Jeleního příkopu zůstane bez ohledu na nouzový stav a vládní opatření souvisejících se šířením koronaviru uzavřena kvůli zásobování a odvozu stavebního materiálu z objektu Nového probošství, který opravuje Metropolitní kapitula u sv. Víta. Hrad stavební práce ukončil, protože oprava věže Daliborky byla přerušena kvůli nedostatku peněz. Jindy útočný prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček nynější kritiku veřejně nekomentoval.

Podívejte se, jak na Velký pátek vypadaly ulice Prahy

„Nejvyšší návštěvnost zaznamenala dnes Královská zahrada, kterou řádově navštívilo okolo tisícovky lidí,“ řekl agentuře ČTK jeho kolega Vít Novák s tím, že tato část hradního areálu je nejrozlehlejší, takže se hosté nikde neshlukovali.

Areál Pražského hradu je kvůli nouzovému stavu v souvilosti s covid-19 uzavřen.
Žiletkový plot, vojáci, dřevotříska. Jak prezident Zeman „opevnil“ Pražský hrad

Ke klidné situaci přispělo zřejmě i chladnější počasí. „Po celý den nebyl zaznamenán žádný incident, veřejnost se chovala velice disciplinovaně, dodržovala hygienická opatření,“ uvedl. „Neřešili jsme žádný prohřešek proti hygienickým pravidlům.“ V souladu s nařízením musí všichni návštěvníci nosit respirátor či jinou adekvátní ochranu dýchacích cest, dodržovat dvoumetrové rozestupy, netvořit skupinky a respektovat pokyny příslušníků Policie ČR a Hradní stráže.

Jedna z návštěvnic navzdory dobrého pocitu z páteční procházky poukázala na nedomyšlený vstup do Jeleního příkopu: „Když jdou lidi proti sobě, tak se míjeli na centimetry, nějaký odstup opravdu udržet nešel, absolutně to postrádá logiku. Snad se podaří vyjednat nějaký kompromis a najít vhodné řešení.“