Pila je malebná vesnička, jež leží asi 7 km od Domažlic a dostanete se sem s lokálkou, která jezdí z Domažlic až do Plané u Mariánských Lázní. V Pile jsou dva rybníky, Velký a Šnajberský, přímo mezi nimi můžete projít po hrázi, jinak ovšem hledejte žlutou turistickou značku. Ta vás za 1,5 km přivede do Babylonu, kde je známý Babylonský rybník s přilehlým kempem.

Od Babylonského rybníka půjdete po červené, která vás dovede až do přírodního parku Zelenov. Projdete tu kolem Strakovského a Radošovského rybníka. U obou z nich je možné si odpočinout a nasvačit se u dřevěných stolů s lavicemi. Děti se tu zabaví u otáčecích tabulek s obrázky zvířat a rostlin.

Stále jdete po červené. Od Radošovského rybníka, kde teď ve velkém hospodaří bobři, čeká výletníky menší stoupání až k rozcestí, kde bývala hájovna. Kopec, který máte při levé ruce, se nazývá Dmout. Odsud se vydáte doleva po zelené. U cesty stojí malá výklenková kaple Panny Marie Lurdské, která je oplocená.

Čeká vás další mírné stoupání, konkrétně na Veselou horu, kde je známý bod ležící uprostřed Chodska zvaný Vavřineček. Místo s někdejším poutním kostelem sv. Vavřince určitě stojí za pozornost. Také se vám odsud naskytne krásný výhled na Domažlice.

Právě máte v nohách 7 km a čeká vás ještě dvoukilometrový sestup do Domažlic a cesta na nádraží, kterou si můžete zpestřit návštěvou historického centra nebo nového městského pivovaru. Příjemný výlet!

Miroslava Součková