S tím seznamuje výstava v Muzeu Chodska v Domažlicích, kterou na vernisáži 10. února představil Ing. Tomáš Hataj se svým tvůrčím týmem Mgr. Danielem Malým, PhDr. Viktorem Šimkem a Petrem Tolarem. Na úvod vernisáže promluvil ředitel muzea Mgr. Josef Nejdl, který předal slovo kurátorovi výstavy Ing. Tomáši Hatajovi. Ten promluvil o projektu „Men of the 2nd Infantry Division 1940-1945“, za kterým celý tým stojí. Tento projekt v současné době sdružuje poslední žijící veterány 2. pěší divize a také více než 150 rodin a potomků veteránů. V citlivém proslovu plném emocí zazněla také jména veteránů jako Matt Konop, James Duncan, Herman Geist a Robert Gilbert. Bylo upozorněno na panely prezentující dosud nezveřejněné lidské příběhy mladých vojáků, kteří bojovali za svobodu nás všech. Zmíněna byla také nově objevená kolekce fotografií Viktora Douby z prvních dnů osvobození, které je věnovaná celá jedna místnost. Chybět nesmělo ani tradiční poděkování všem organizacím i soukromníkům, kteří vystavené předměty zapůjčili. Na konec programu byly až v pietním tichu přihlížejících na plátně prezentovány zdravice od potomků amerických vojáků, kteří se podíleli na osvobození Domažlic. Vernisáž měla úctyhodnou návštěvnost a mezi hosty jsme mimo jiné mohli zahlédnout i novodobého českého válečného veterána a předsedu Jednoty ČsOL v Plzni, Jindřicha Pleschera, známého historika Karla Fouda a také Ivana Rollingera, kurátor a spoluzakladatel památníku americké armády Patton Memorial Plzeň.

Neváhejte a přijďte se též podívat na výstavu hrdinů roku 1945, protože každá válka jednou končí a to je nutné si v dnešní nelehké době připomenout.

Výstavu bude možné navštívit do 27. května 2023. V únoru je otevřeno neděle – pátek od 9-12 a 13-16 hodin. Od 11. března je muzeum otevřeno denně od 9-12 a 13-16 hodin a od dubna až do 17 hodin.

Autoři výstavy připravují také doprovodný program na muzejní noc, která se v Muzeu Chodska uskuteční v sobotu 20. května 2023.

Zároveň si vás dovolujeme pozvat dne 7. března od 17 hodin na další vernisáž pořádanou v Muzeu Chodska v Domažlicích k výstavě s názvem „Vítej, tatíčku prezidente“ věnovanou stému výročí návštěvy T. G. Masaryka v Domažlicích.

Za zaslání příspěvku děkujeme Viktorii Janiurkové