Petra Šlajsová vyrazila do Valencie na dvoutýdenní kurz španělštiny do školy Españolé, kde měla možnost procvičovat tento jazyk i při odpoledních soukromých hodinách. Kromě historických památek navštívila i muzea věnovaná historii a tradicím a o víkendu navíc Madrid a královské sídlo a klášter El Escorial. Díky ubytování v hostitelské rodině měla možnost ochutnat místní speciality (např. paellu), poznat odlišný životní styl nebo porovnat valencijštinu, jazyk místních, s kastilštinou, kterou se učila ve škole.

Protože už kvůli brexitu není možné vyjíždět do Spojeného království, rozhodli se další tři učitelé absolvovat své kurzy na Maltě ve městě St Julian´s. Kamil Jindřich se ve škole Maltalingua zdokonaloval 2 týdny v angličtině, a protože se v kurzu vystřídalo několik vyučujících, měl možnost vidět i různé způsoby výuky. Škola poskytla vynikající zázemí pro výuku – interaktivní dotykové tabule, klimatizované učebny a v neposlední řadě velmi ochotný a stále usměvavý personál. Výuka byla hlavně zaměřená na konverzaci, a jak sám učitel přiznal, po kurzu získal nový impuls k dalšímu zdokonalování se v angličtině.

Další 2 učitelé navštěvovali 1 týden školu ETI. Petra Černá poznávala nové metody výuky angličtiny a Josef Černý zamířil na kurz obchodní angličtiny. Při nich měli mimo jiné možnost dozvědět se mnoho zajímavostí o Maltě, její historii a vztahu nejen k nedaleké Itálii, ale také ke Spojenému království, jehož byla po necelá dvě století nedílnou součástí. Horké letní večery využívali k návštěvě oblíbených míst. Prošli se úzkými uličkami starobylého města Mdina, z vysokých zdí známých zahrad Upper Barracca ve Vallettě zhlédli místa oblíbená filmaři a nedělní dopoledne strávili procházkou v městečku Marsaxlokk, kde se konal vyhlášený rybářský trh.

Jana Hojdová při Chodských slavnostech.
Zemřela nejvýznamnější chodská zpěvačka Jana Hojdová, vedla i dětské sbory

Posledním vyjíždějícím byla Petra Váchalová, která si pro svůj dvoutýdenní metodický kurz němčiny vybrala bavorské město Regensburg. Po celodenní výuce navštívila např. zámek Thurn und Taxis, katedrálu sv. Petra nebo Starou radnici. Škola nabídla svým studentům program i na víkend, proto  měli možnost obdivovat město Pasov, do kterého se jelo vlakem. Samozřejmě všichni  navštívili Biergarten a ochutnali speciality bavorské kuchyně, poté co se poprali s jídelním lístkem v bavorštině.

I když všechna místa kurzů sužovalo letos velké horko, shodli se učitelé na tom, že jsou rádi, že se mohli těchto výjezdů zúčastnit. Nové informace a aktivity využijí ve svých hodinách a nové kontakty zase pro budoucí spolupráci. I v tomto školním roce bude na naší škole pokračovat kroužek španělštiny.

V říjnu uspořádáme pro širokou veřejnost v Kulturním centru Pivovar v Domažlicích výstavu z fotografií z navštívených míst, kde bychom chtěli náš projekt představit široké veřejnosti.

Petra Šlajsová, koordinátorka projektu