To, že jsou všude kolem nás různé mikroorganismy, je přirozené. Mnohé z nich jsou dokonce zdraví prospěšné. A i ty ze skupiny hrozeb za normálních okolností pomáhají zvyšovat obranyschopnost organismu, který se je učí rozeznávat a poradit si s nimi. Nyní však okolnosti normální nejsou, virus SARS-CoV2 je hrozba, kvůli které si neustále dezinfikujeme ruce.

Jak vlastně dezinfekce funguje?

Princip fungování dezinfekce na bázi alkoholu je stejný jako u mýdla. Obsahuje molekuly, které mají, laicky řečeno, na jedné straně zakončení přitahující vodu a na druhé straně tuky. Obal koronaviru tvoří tuk. Ta část molekuly dezinfekce, která přitahuje tuky, se snadno probourá dovnitř viru a tam její opačný konec naruší jednotlivé části, čímž virus zlikviduje.

Vydezinfikováním vznikne na rukou na několik minut prostředí nevhodné pro viry, ale pak se na nich začnou opět usazovat, takže je třeba ruce znovu umýt mýdlem nebo použít dezinfekční prostředek.

Druhá strana mince

Mýdlo i dezinfekce však kromě mikroorganismů odstraňují i přirozený, jemný, ochranný tukový film rukou. Pokožka se vysušuje, mohou se tvořit záděry, šupinky, drobné ranky, jednoduše místa, která usnadňují přestup choroboplodných zárodků do organismu.

„Mimořádně citlivá na dezinfekci je pokožka dětských rukou, protože se liší od pokožky dospělých,“ upozorňuje Lenka Špaldová, která se věnuje výrobě přírodní kosmetiky.

Její vrchní vrstva (epidermis) je tenčí, jemnější a citlivěji reaguje na vnější vlivy. I potní a mazové žlázy jsou méně aktivní, proto je méně i emulze, která přes ně proniká z těla ven a která vytváří na rukou ochranný, mírně kyselý povrch. Proto dětské ruce reagují na dezinfekci mnohem senzitivněji a jejich pokožka bývá podrážděnější a sušší než kůže dospělého člověka.

Přírodní řešení

Řešením může být používání přírodních dezinfekčních gelů, které kromě ničení bakterií dokážou pokožku i ochránit. Někteří flexibilní výrobci se přizpůsobili současné situaci a takové gely nabízejí. „Vyvinuli jsme nový přírodní dezinfekční gel na ruce bez alkoholu, sulfátů, parabenů a silikonů. Kromě aloe vera, jojobového oleje a glycerinu, které jsou v bio kvalitě, obsahuje stoprocentní esenciální oleje skořice, čajového stromu, eukalyptus, citronovou trávu a cedr himálajský. Tyto esenciální oleje mají nejsilnější antibakteriální, antiseptické a antivirové vlastnosti. Mnohé vědecké studie potvrdily, že dokáží zlikvidovat až 99 procent virů a bakterií. Obsah gelu však zároveň hydratuje a zjemňuje pokožku rukou, nemluvě o tom, že ji krásně provoní a je vhodný i pro vegany,“ říká Špaldová.

I dezinfekce obsahující alkohol mohou být obohaceny o přírodní složky v podobě esenciálních olejů, které zničí nebezpečné mikroorganismy, a o glycerin, který hydratuje pokožku.

Praktické rady

V období, kdy často používáme dezinfekci rukou, ať už na bázi alkoholu nebo bezalkoholového gelu, je vhodné pokožku rukou ošetřovat kvalitními přírodními krémy s obsahem mandlového másla, které má prokazatelné regenerační schopnosti.

Mezi dobré rady patří i nakupování dezinfekce stáčené do skleněných nádob. Jednak tím chráníme už tak dost zatížené životní prostředí a zároveň máme jistotu, že dezinfekce ve skle je vysoké kvality. Výrobce, který dbá na eko a bio složení svých výrobků, si zaručeně potrpí i na kvalitní balení.

Jiřina Ekrt Jirušková