Michal Grus četl poprvé Merthovy básnické sbírky Peníz Kallitropé a Den Median o Vánocích roku 2014 a byl jimi zcela fascinován. Možná proto se rozhodl editorsky uspořádat výbor z básníkovy poezie. Opatřil ho bibliografickým soupisem, napsal závěrečnou studii a vybral obrazový i fotografický doprovod. V ediční poznámce uvedl toto: „Tímto výborem bych rád ukázal, že právě Merthova pozie je ve svých nejlepších momentech tím, kvůli čemu stojí za to se o něho začít znovu zajímat, tentokrát pozorněji.“

Kniha je rozčleněna do šesti oddílů a zachycuje šedesát let básníkovy tvorby (od roku 1934 až do roku 1995). Ukázky básní z jednotlivých sbírek jsou řazeny chronologicky.

Toulky šumavskou přírodou.
Šumavský triptych Ivana Nového. Šumavská příroda v různých podobách a obdobích

Na závěr svého tipu na knihu jsem vybral malou ukázku, již F. D. Merth napsal v roce 1969 a je jako motto uvedena i na přebalu knihy: „Každý verš musí být přepsaný kus života. Svět zachycený veršem je pro mne autentičtější a reálnější než skutečnost sama. Les, kterým procházím, není nikdy tak krásný jako les vyvolaný vrhem několika slov. V tom má verš větší hodnotu než skutečnost sama. Když to člověk dokáže, je básník.“ O tom, že Merth básník byl, není pochyb. Je ale na nás, abychom jeho nelehkou poezii četli a snažili se jí porozumět.