Na tomto krásném ostrově ve Středozemním moři se subtropickým podnebím a křišťálově čistou vodou žije něco přes půl milionu obyvatel a je velký pouze 316 km2. Přesto je zde mnoho památek, které stojí zato navštívit. Některé z nich jsou na seznamu světového dědictví UNESCO. Úředním jazykem na Maltě je vedle maltštiny také angličtina, kterou ke studiu nabízí desítky jazykových škol.

Šárka Zavadilová si vybrala školu Maltalinqua, která se nachází v centru St Julians. Tato škola s komorní, rodinnou atmosférou patří mezi menší, má pouze 10 tříd, tedy kolem 100 studentů. Martina Beberová navštěvovala školu Am language ve Sliemě. Zde se střídalo na ranních, odpoledních a večerních kurzech asi 500 studentů.

Výuka v obou školách probíhala ve skupinách po 8 až 12 studentech podobných jazykových znalostí, ale různého věku, profesí i národností. Obě učitelky se shodují, že nejzajímavější pro ně byl multikulturní a velmi rozmanitý školní kolektiv. Měly možnost komunikovat s lidmi nejen z evropských zemí, ale i z Asie nebo Jižní Ameriky. Učitelé, kteří v jazykovkách působili, byli většinou rodilí mluvčí z Británie, nebo ze Skotska. Výuka probíhala ve vybavených třídách s multimediální podporou, byla vedená zajímavými metodami.

Možnost procvičit si angličtinu měly i mimo výuku při volnočasových aktivitách, které obě školy denně organizovaly. Patřily k nim společné výlety například do historického hlavního města Valetty, na ostrov Gozo, nebo do jeskyní Blue Grotto, ale i konverzace při posezení v příjemné restauraci, setkání při bowlingu, nebo jen tak na pláži.

Za příspěvek děkujeme Martině Beberové.