Příchod jara každoročně symbolizují sněženky. Podívejte se na snímky Jiří Anderleho, který tyto krásky zachytil v Postřekově na Domažlicku.

Sněženka, celým názvem sněženka podsněžník, je známá rostlina z čeledi amarylkovitých, která se objevuje už v únoru a často vykvétá ještě za sněhové pokrývky. Jde o jednu z nejznámějších rostlin brzkého jara vůbec. Květy mají tři okvětní lístky, v přírodě ovšem můžeme objevit i květy dvou nebo čtyřčetné.

Sněženky se často pěstují v zahradách nebo na skalkách. Pokud se z nich chcete na jaře radovat, jejich cibulky je třeba vysadit už na konci léta, ideálně během září či začátku října.

Sněženky si lidé mnohdy pletou s bledulemi, které též patří do čeledi amarylkovitých a rovněž jsou chráněné. Laik je však rozliší snadno. Bledule má totiž výrazně větší květ a na okraji okvětních lístků má žlutou až zelenou skvrnu. Společné však tyhle dvě krásky mají to, že jsou jedovaté. Nejvíce alkaloidů obsahují cibulky, a tak zkušení zahrádkáři doporučují sázet je raději v rukavicích.

Sněženky nás v tomto čase pohladí na duši a zahřejí u srdce. Jsou znamením toho, že jaro se opravdu blíží.