V letošním roce jsme museli tradiční formu uzpůsobit aktuálním podmínkám – setkali jsme se online a oblíbený výlet nahradila procházka na Petřín – přesto se nám však podařilo diskutovat o aktuální situaci a o tom, jak na ni jako fond zareagujeme. Padla řada nápadů, kujeme z nich plán a těšíme se, až je budeme moci (společně s Vámi) realizovat.

Na konci září zasedla naše správní rada. Schválila celkem 64 nových projektů a kromě nich také nové Téma roku: v roce 2021 budeme až do výše 70 % nákladů podporovat projekty, které si všímají dopadů současné koronavirové krize na naše bilaterální česko-německé vztahy, a také toho, jak nás krize může posunout. Vítáme i nápady na nové, krizi odolné podoby česko-německých setkávání a spolupráce. Téma roku 2020 (Budoucnost je teď. Jednejme udržitelně) zůstává pořád aktuální, proto bylo prodlouženo i do roku 2021.

Ve druhém zářijovém týdnu jsme se těšili v Praze na síťovací setkání s aktivními zástupci dvaceti českých a německých organizací, které se věnují udržitelnosti a ochraně životního prostředí. Jenže to dopadlo jinak a naši kolegové měli necelé dva dny, aby připravili jeho virtuální online podobu. Akce se setkala s velmi pozitivním ohlasem, plody nové spolupráce byly zasety a doufáme, že v česko-německém světě se to brzy zase o něco více zazelená. :)

Stipendia do konce ledna

V inovativním formátu se nám také podařilo uspořádat setkání stipendistů Fondu budoucnosti. Navzdory ztíženým podmínkám absolvovalo zahraniční studijní pobyt sedm z osmi námi podpořených studentů. Zářijového setkání, které slouží jako prostor pro výměnu zkušeností mezi navrátivšími se a odjíždějícími stipendisty, se zúčastnilo osm studentů virtuálně a pět prezenčně. Doufejme, že se všem letošním stipendistům podaří jejich pobyt maximálně využít - zahájili jej všichni.

Pokud máte (nebo znáte někoho, kdo by měl) o stipendium Fondu budoucnosti zájem, uzávěrka přihlášek pro akademický rok 2021/2022 je 31. ledna 2021.

Novinářská cena

close Česko-německá novinářská cena. info Zdroj: Archiv Česko-německého fondu budoucnosti zoom_in

Velká událost, kterou v současné době připravujeme, je předávání Česko-německé novinářské ceny: letos to bude již po páté a bude mít opravdu netradiční podobu. Při samotném předávání sice publikum nebude, ale díky online přenosu Českou televizí se slavnostní akce bude moci 14. listopadu 2020 ve 20 hodin zúčastnit opravdu každý - i Vy! Až do samotného večera zůstane tajemstvím, kdo cenu získá. Svého favorita mezi finalisty si však můžete najít už nyní.

Podzimní brouzdání tvorbou českých a německých novinářů má nesporný terapeutický efekt: může nás přivést na jiné myšlenky než ty, které v současné době vévodí našemu zpravodajství. Řada z jejich příspěvků navíc ukazuje, že i když jsou vnější okolnosti někdy nepříliš příznivé, člověk má neskutečnou moc jim čelit a přetvářet je v možnosti, které ho posouvají dále.

V tomto duchu bychom Vám rádi popřáli do budoucích dnů a týdnů hodně síly a zdraví.

Tým Česko-německého fondu budoucnosti