Smutná zpráva se minulý týden rozšířila Waldmünchenem. Provozovatele hostince tradičního hostince na Gibachtu a sklářského umělce Ralpha Wenzela našli mrtvého v jeho bytě. Bylo mu teprve 61 let. Vyšetřování jeho smrti převzala regensburská kriminální policie. Jedna věc však již nyní jasná: Odešel oblíbený a cenný občan a jeho smrt zanechala velkou prázdnotu. Budoucnost hostince na Gibachtu je nyní nejistá.

A kým byl vlastně Ralph Wenzel? Měl nevyčerpatelné množství nápadů, což bylo jeho největší bohatství. Je mimo jiné autorem skleněného kříže u Reisecku, „majáku lidstva“ u Tannenriegelu na okružní cestě u Gibachtu, která je se svými mnoha atrakcemi v délce asi 5 km nepochybně jednou z nejkrásnějších a nejatraktivnějších turistických stezek v Bavorském lese.

V rámci prázdninového programu města Waldmünchen seznámil Ralph Wenzel zdejší děti se sklářskou výrobou. Jeho sklářská umělecká díla najdete ve Waldmünchenu všude, ať už na veřejných prostranstvích nebo v soukromých domech.

Ralph Wenzel byl v roce 2015 poctěn za propagaci cestovního ruchu v hornofalckém regionu a v listopadu 2018 převzal od Sdružení cestovního ruchu Východního Bavorska prestižní cenu Glasstraßen-Preis, která se uděluje institucím nebo sklářům, jež významně přispívají k propagaci regionu prostřednictvím inovativních nápadů v oblasti skla a cestovního ruchu.

Sklo ho fascinovalo

Ralph Wenzel se narodil 17. února 1959 v Kaufbeuren-Neugablonz. Vyrůstal v Kaufbeurenu. Po absolvování střední školy měl jít podle přání svých rodičů na univerzitu, ale to nechtěl, protože stejně jako jeho předkové byl už dávno fascinován sklem.

Od roku 1979 navštěvoval sklářskou školu ve Zwieselu, kde se vyučil. V letech 1986 až 1988 pracoval ve Zwieselu jako technik sklárny. O rok později se odvážil začal podnikat se společností specializující se na tenkovrstvé povrchové úpravy skla, kovu a plastů. V roce 1990 začal obchodovat s použitým průmyslovým zařízením pro sklářský a umělecký průmysl. V rámci těchto aktivit postavil v letech 1993 až 1994 první sklárnu v Indii. V roce 1995 koupil sklárnu Theresienthal.

Na Gibachtu od roku 2003

V roce 2002 se setkal s Günt-herem Voithem von Voithenbergem a Franzem Löfflerem a díky nim se dostal na Berghof Gibacht a v srpnu 2003 se tam přestěhoval. Nikdy toho nelitoval, stále ho fascinovala malebná horská krajina a příroda.

Na Gibachtu působil jako sklář a restaurátor. Zdejší hostinec se stal oblíbeným místem setkávání turistů. Provozoval zde také známou uměleckou galerii. Vystavovali zde umělci z Německa i České republiky.

Ralphovi Wenzelovi bylo teprve 61 let. Jeho dva synové Xaver a Valentin a jejich rodiny jsou smrtí otce hluboce zarmouceni. Mnoho lidí též ztratilo dobrého přítele a horská komunita svého věrného člena.

Marion Meinke, Karl Reitmeier