Na letošním, 51. ročníku se sešli muzikanti z České republiky a z některých spolkových zemí Německa, aby změřili své síly ve hře na akordeon. Ti, kteří se do letošní soutěže přihlásili, se utkali v šesti kategoriích v sólové a komorní hře. Účast na této soutěži není jednoduchá. Soutěž probíhala dva dny ve dvou soutěžních sálech a jednotlivé výkony hodnotila vždy pětičlenná porota. Kromě skladeb, které jsou pro jednotlivé kategorie povinné, hrají žáci repertoár, který jim vybírá jejich vyučující.

Plzeňský kraj reprezentovalo pět žáků.

V kategorii 1b (sólisté 10-12 let) se na 7. místě umístil Jan Dufek (ZUŠ Sokolovská Plzeň).

V kategorii 2 (sólisté 12-15 let) se na 2. místě umístil Jan Matějka (ZUŠ Kdyně) a na 6. místě Daniel Štika (ZUŠ T. Brzkové Plzeň).

Ve 3. kategorii (sólisté 16-19 let) se umístila na 2. místě Hana Matějková (ZUŠ T. Brzkové Plzeň).

V kategorii D1 (komorní hra do 15 let) se na 2. místě umístilo duo Daniel Štika (akordeon) a Adéla Pokorná (akordeon), oba ze ZUŠ T. Brzkové Plzeň.

V kategorii D2 (komorní hra 15-19 let) získaly společně Hana Matějková (akordeon) a Zuzana Breuerová (příčná flétna), obě ze ZUŠ T. Brzkové Plzeň, 6. místo.

Vítězové jednotlivých kategorií ještě jednou zahráli na slavnostním předávání cen, které proběhlo v neděli na závěr celé soutěže.

Letos čeká mladé akordeonisty ještě mnoho dalších soutěží. Na konci března proběhne v Dobřanech krajské kolo soutěže základních uměleckých škol. Ti nejlepší postoupí do celostátního kola, které se bude konat v květu v Chrudimi. Další celostátní soutěž s výběrem kandidátů pro CMA se bude v červnu konat opět v Dobřanech.

ZUŠ Plzeň a ZUŠ Kdyně

Za zaslání příspěvku oběma školám děkujeme.