Sám jsem se v roce 1969 z nájemního bytu na náměstí, který jako většina podobných neměl ústřední topení, teplou vodu, koupelnu jen provizorní a okna na sever, do paneláku s rodinou nastěhoval. S trochou nostalgie dnes přiznávám, že jsem byl šťastný. Byt 3+1 splňoval vše, co člověk k životu potřeboval. Ano, píši o Palackého sídlišti.

Stavěly se v době nedostatku bytů se snahou o maximální zprůmyslnění a unifikaci. Tyto aspekty umožňovaly potřebnou rychlost výstavby. Z dnešního pohledu však vytvářely jednotvárné, šedé monumenty. Králíkárnami je však ani tak nenazvu.

Panelákům na Palackého sídlišti je letos s podzimem 50 let. Družstevní byty postupně přešly do osobního vlastnictví a většina obyvatel se snaží, aby svoje domy, byty dobře udržovali a modernizovali. Možnosti jsou velké. Sortiment stavebních materiálu se podstatně rozšířil, stoupá jejich kvalita a šíře výběru. Po nutné výměně technických rozvodů vody, topení, plynu se lidé zaměřili na okna a tam, kde se majitelé bytů domluví, řeší i zateplení obvodových stěn domů nebo barevné nátěry. Variabilita dispozičního řešení bytu je sice, vzhledem k danému nosnému systému malá, ale v omezené míře, za účasti statika, možná. Stará bytová jádra se nahrazují zděnými variantami koupelen, wc, kuchyní. Podlahy doplňují izolacemi a parkety vyměňují za plovoucí podlahy. Jsou dodavatelé, kteří umí živičné jednoplášťové střechy nahradit dvouplášťovými sedlovými. Vše je ale o velkých penězích.

Dobře urbanisticky řešené sídliště s volnou nízkopodlažní zástavbou, přilehlou školkou, sportovním areálem v úpatí lesního valu Dmout je atraktivní i pro mladé lidi, kteří se jako druhá, třetí generace do bytů stěhují. Sídliště začíná být barevnější, fasády září v městské zeleni.

Nebojím se do dalších let o Palackého sídliště. Sociologicky v řádu generací stárne, ale stále bude docházet k obměně mladými rodinami. Obávám se jen nárůstu krátkodobých pronájmů firmám, které si tak řeší problémy zaměstnanosti, vytvářejí ubytovny! Narušení statiky domů nepředpokládám. Svých 50 let v produktivním věku a nyní ve stáří jsem v paneláku spokojen.

Karel Frait