Město rád navštěvoval Jan Lucemburský při svých diplomatických cestách do ciziny (14. století), pobýval tehdy v hradu, který stojí dodnes. V současnosti jej užívá Muzeum Chodska a městské informační centrum. V 16. a 17. století město poznamenaly časté požáry, průchody císařských vojsk nebo obléhání švédskými vojsky během třicetileté války.

Novou podobu získaly Domažlice v 19. století. Změny odstartoval ničivý požár v roce 1822. Postupně byly zbourány hradby, stavěly se nové komunikace i první továrny, byla přivedena železnice.

Turisté dnes obdivují zachovalé historické náměstí s dominantní šikmou věží, dolní bránou a typickým podloubím, ale i okolní uličky, ti zdatnější se vydávají na procházky na blízká výletní místa – vrchy Vavřineček a Baldov, které se nacházejí zhruba dva až tři kilometry chůze z centra.

I v době vládních omezení kvůli pandemii mohou zájemci ochutnat i tradiční lokální pochoutky – chodské koláče najdou v nabídce pekařství a cukráren na náměstí i v prodejně potravin v Masarykově ulici, která je nedaleko hlavního vlakového nádraží.

Josef Babor