Karlovarský kraj: 

Zasmějte se u komedie v divadle

Komedie ze života vlastníků bytových jednotek v jednom domě bude k vidění v Západočeském divadle v Chebu. Vlastníci musí řešit řadu problémů. Například střechu, která potřebuje rekonstrukci. Začátek je 16. ledna od 17 hodin.

V hotelu si zahrají šachy

V pořadí už XXI. ročník mezinárodního šachového festivalu se o víkendu odehraje v Mariánských Lázních. Jedná se o festival pro profesionální hráče. Vstup je však povolen i divákům. Vše se odehraje od 15. do 22. ledna v hotelu Continental.

Prohlédněte si unikátní výstavu

Fotografie, malby a literární práce dětí, které odešly dříve, než stačily dospět a zestárnout. Takové je hlavní téma výstavy, kterou můžete vidět až do 22. ledna v chebském kostele svatého Mikuláše a Alžběty. Můžete si tu připomenout, jak křehký může být i život dítěte. Výstavu pořádá nezisková organizace Dlouhá cesta a Hospic svatého Jiří Cheb.

Budou malovat na kameny

Malování na kameny, si můžete užít v Horním Slavkově. Přijďte si něco krásného vytvořit a přitom úžasně zrelaxovat. Akce se uskuteční 16. ledna od 10 do 16 hodin v MKS Horní Slavkov.

Připravili reprezentační ples

Město Toužim pořádá tuto sobotu 15. ledna v místní sokolovně Reprezentační ples. V 19.30 se mohou účastníci těšit na ukázky tanců a k tomu poslouchat Hasičanku, MD Company, Marcela Zmožka nebo Stan and Tony. Vstupné je 240 korun.

Biomechanoid vystoupí v Jakoby kavárně

Trochu jiný kulturní zážitek čeká milovníky undergroove v ostrovské Jakoby kavárně. V sobotu 15. ledna od 20 hodin začne v komorním prostředí koncert kapely Biomechanoid.

Nenechte si ujít divadelního Mrazíka
KDY: 16. ledna od 15 hodin 
KDE: Karlovy Vary

Výpravná pohádka na motivy Erdmanova scénáře bude k vidění v karlovarském divadle. V divadelní hře na motivy známého filmu nebudou chybět Nastěnka a Ivánek, hloupá Marfuša a zlá macecha, děda Mrazík, dědeček Hříbeček ani zlá ježibaba. Je ale i o tom, že láska a dobrota vždycky zvítězí nad zlobou a nenávistí. K původní filmové hudbě přidali tvůrci muzikálu celou řadu nových hudebních čísel. Každá z postav tak má svou vlastní píseň. Kromě Nastěnky a Ivánka zpívá také baba Jaga, kocourek Mourek, loupežníci a dědeček Hříbeček.

Prozkoumejte historické knihy
Kdy: 15. ledna od 17 hodin
Kde: Jáchymov
Za kolik: zdarma

Proč přijít: Přednášející, knihovník Petr Mašek, je vedoucím oddělení zámeckých knihoven Národního muzea v Praze. Tento odborník na staré tisky a rukopisy připravil k prezentaci expozici Knihovny Latinské školy, která je od ledna 2020 k vidění v budově radnice v Jáchymově. Tato knihovna je unikátně zachovaným souborem „libri catenati“, knih na řetězech, rozhodně největším v České republice. Vznikla z potřeb Latinské školy a velká část knih pochází z darů tehdejších bohatých jáchymovských měšťanů, kteří dávali knihovně buď přímo knihy, nebo peníze na jejich nákup. Knihovna obsahuje především prvotisky z konce 15. století a tisky ze století následujícího. Součástí přednášky bude návštěva expozice Knihovny Latinské školy v sousední budově radnice s komentovaným výkladem přednášejícího. Přednáška je pokračováním většího cyklu s názvem Krušné hory malé pohoří světového významu. 

Plzeňský kraj:

Vezměte děti do moderního cirkusu
KDY: 15. ledna
KDE: Plzeň

Cirkus do Gala pro děti je zábavně pojaté představení, které nabízí možnost prezentace dětských kurzistů Cirkulária v doprovodu jejich lektorů a hostů z řad českých i zahraničních novocirkusových umělců. Tato odpolední akce se bude konat v sobotu 15. ledna od 15 hodin v kulturních prostorech Mooving station. V 19 hodin pak předvedou své umění i dospělí účastníci kurzů.

Kolik znáte bylin?
KDY: 17. ledna
KDE: Rokycany

Jak jste na tom s přehledem o bylinách? Pokud mají vaše znalosti větší či menší mezery, které byste chtěli zaplnit, a navíc se třeba dozvědět, jak se z vhodných bylin vytváří nejrůznější blahodárné mastičky, můžete navštívit přednášku lektora a bylinkáře Karla Štenbaura, na kterou vás srdečně zve Městská knihovna v Rokycanech. Přednáška s názvem O bylinkách a mastičkách se uskuteční v pondělí 17. ledna od 14.00 hodin v Zeleném domě na Masarykově náměstí v Rokycanech. Přijďte načerpat nové zajímavé znalosti v oblasti mastičkářství a bylinkářství, třeba si pak budete moci nějakou bylinnou mast namíchat sami doma.

Rockeři z Holýšova, těšte se
KDY: 15. ledna 
KDE: Holýšov

Začátkem osmdesátých let v Plzni vznikla oblíbená rocková skupina Extra Band, jejíž známé hity, jako jsou například Hráli jsme holkám, Poslední zvonění nebo Rockovej bál, vám zprostředkuje kapela Extra Band revival, která je po dlouhých letech hraní a vystupování od originálu téměř k nepoznání. Na rockový nářez se můžete těšit tuto sobotu 15. ledna. Skupina odstartuje své vystoupení v 21.00 hodin ve velkém sále Kulturního domu Holýšov.

Zimní pochod je zpět
KDY: 15. ledna 
KDE: Plánice

Po roční přestávce vás za organizátory zve farnost u sv. Blažeje na XIV. ročník tradičního zimního pochodu křížovou stezkou. Sraz účastníků je naplánovaný na sobotu 15. ledna u fary Plánice v 8.45 hodin. V 9.00 hodin proběhne požehnání na cestu. Trasa povede z Plánice do Klatov, kde bude pochod zakončen u hotelu Rozvoj. Občerstvení letos nebude poskytováno, takže čaj do termosky vlastní.

Výstava rozhraní končí

Do neděle 16. ledna můžete v Klatovech vidět výstavu s názvem Rozhraní, kde svá díla vystavují umělci, kteří se pohybují na rozhraní různých tvůrčích oblastí. Výstava se nachází v galerii U Bílého jednorožce.

Navštivte vernisáž obrazů

Spisovatel a malíř Ivan R. Vičar zve na výstavu obrazů krajiny, kterou netradičně zachycuje ve všech ročních obdobích. Malby budou k vidění ve výstavním sále Městského kulturního zařízení v Horšovském Týně do neděle 30. ledna.

V Plzni zazní poprvé Gluckova Alceste
Kdy: 15. ledna
Kde: DJKT Plzeň

Proč přijít: Silný vizuální a hudební zážitek slibuje první premiéra Divadla J. K. Tyla v Plzni v tomto roce, kterou bude reformní opera Alceste od Christopha Willibalda Glucka v režii Tomáše Ondřeje Pilaře a v nastudování renomovaného německého dirigenta Michaela Hofstettera. Výrazné dílo se v Plzni představí vůbec poprvé v sobotu 15. ledna ve Velkém divadle.

„Alceste byla po válce nastudována pouze v Brně v roce 1972. Plzeňský divák má nyní jedinečnou příležitost seznámit se s významným dílem vynikajícího operního skladatele, jehož přínos pro vývoj opery je nezpochybnitelný,“ podotkl dramaturg plzeňského operního souboru Zbyněk Brabec.

Titulní roli alternují Karolina Plicková a Barbora de Nunes-Cambraia, která se pravidelně objevuje jak na našich, tak zahraničních scénách. S Gluckovou tvorbou se však profesně setkává poprvé. „Gluckovu hudbu mám velmi ráda, a proto jsem vděčná, že mohu vystupovat v této vynikající opeře, která poskytuje nejen mně, ale i ostatním interpretům obrovské možnosti a to nejen hlasové, ale i herecké. Doufám, že tato inscenace přinese divákům stejné potěšení jako mně a kolegům,“ komentovala svoji roli Barbora de Nunes-Cambraia.

Opera zazní v italském originále s českými a německými titulky, nejbližší reprízy jsou plánovány na 22. a 28. ledna.