Kde je na ulicích nejbezpečněji? Kde „patroluje“ nejvíc policistů, kterým se navíc daří objasňovat trestné činy? Ve kterém kraji se nejméně bourá a umírá při dopravních nehodách? A kde vypukne nejméně požárů? Odpovědi i na tyto otázky hledal srovnávací výzkum Místo pro život 2021 v rámci dílčí kategorie Bezpečnost.

Lidi v práci. Ilustrační foto.
Místo pro život 2021: Kde sehnat dobře placenou práci? Žebříčku vládne Praha

Přestože celkové výsledky letošního ročníku výzkumu budou zveřejněny až v listopadu, vítěz v tomto dílčím ukazateli, je znám už nyní: stal se jím Plzeňský kraj.

Hodně policistů, málo nehod

„Bezpečnost ve svém okolí lidé oceňují. Ti, kteří žijí v Plzeňském kraji, můžou být v tomto ohledu nejklidnější,“ řekl Deníku David Pavlát, mluvčí Místa pro život.

„V přepočtu na obyvatele je v Plzeňském kraji dost policistů, počet nehod na silnicích i jejich závažnost jsou při celorepublikovém srovnání nízké. Ani s objasněností trestných činů to v regionu není špatné,“ dodal Pavlát.

Na druhém místě se v kategorii Bezpečnost umístil Moravskoslezský kraj a na třetím Karlovarský kraj.

Srovnávací výzkum: jedenáctý ročník

Srovnávací výzkum Místo pro život, jehož je Deník mediálním partnerem, hodnotí kvalitu života v jednotlivých krajích již pojedenácté v řadě.

Infrastruktura. Ilustrační foto.
Místo pro život 2021: Pivo i nízké nájmy. Jihočeská infrastruktura bodovala

Projekt srovnává desítky statistických ukazatelů. Součástí hodnocení je také dotazníkové šetření mezi obyvateli jednotlivých krajů zaměřené na spokojenost s životními podmínkami.

V hodnocení tedy nehrají roli pouze „tvrdá“ statistická data, ale také preference obyvatel.