Z parkoviště u prodejny Plus zmizel v Domažlicích v neděli večer červený Peugeot. Od začátku letošního roku to byl na okrese už třetí ukradený automobil. Našel se celkem rychle. V úterý u Kolovče. První dvě letošní ukradená vozidla už měli tehdy majitelé také zpátky.

„Mitsubishi Pajero, které ve Kdyni zmizelo v době od 1. do 2. ledna, našel policista 3. ledna na cestě na Koráb nad Kdyní,“ sdělila tisková mlučí domažlických policistů Vladislava Čejková. „Další vůz, Škoda Favorit, byl ukraden v Domažlicích ve Vrbově ulici 10. ledna a našel se o čtyři dny později v lesním porostu mezi obcemi Březí a Bozdíš.“ S tak dobrým koncem ale nemohou počítat všichni okradení. „V loňském roce bylo na našem okrese odcizeno 41 vozidel, z nichž se podařilo nalézt šest.

Buď se najdou zaparkovaná ve větších městech v zapadlých ulicích či velkých parkovištích, nebo na lesních cestách a v porostech,“ informovala další domažlická tisková mluvčí Jaroslava Roubalová. Auta se na Domažlicku kradou spíše výjimečně. „Není to převládající druh trestné činnosti. Jsme příhraniční okres a pachatelé se zaměřují na dražší vozidla cizích státních příslušníků, většinou Němců. Už několik let dochází k poklesu počtu odcizených vozidel,“ vysvětlila Čejková. Dražší a nová vozidla se kradou s úmyslem je dále prodat.

U starších vozů se většinou pachatelé jen projedou, a když jim dojde benzín, auta se zbaví. „Úspěšnost objasnění krádeže je ovlivněna zejména místem odcizení a zajištěnými stopami. Majitelé vozů by každopádně měli být více opatrní. Například letošní druhá krádež proběhla tak, že majitel Favorita nechal auto nastartované před domem. Pachatel to měl hodně snadné,“ poznamenala Čejková s tím, že všechny poslední krádeže se odehrály podle stejného scénáře.

„Majitelé vozidel nechali automobily nastartované nebo nechali klíčky v zapalování. Sotva se od vozidla vzdálili, pachatel nastoupil a hned ujel.“ Majitelé aut by se proto měli držet osvědčeného hesla: „Zamykat, zamykat, zamykat!“