Jeden ze dvou pilířů moderní Ameriky nemusí účinkování Trumpa přežít, pokud se od něj po útoku na Kapitol nedokáže zcela odpoutat a distancovat.

Donald Trump nikdy žádným republikánem nebyl. Ostatně v roce 1996 se poprvé pokusil dostat do Bílého domu jako kandidát Reformní strany miliardáře Rosse Perota, ale když pohořel v primárkách této dnes už téměř zapomenuté strany, svůj první pokus brzy vzdal.

Podobný konec mu předvídali i před pěti lety, když se přihlásil do primárek republikánů. Jeho vítězství bylo pro mnohé zasloužilé členy strany, včetně symbolu republikánů Johna McCaina, obřím šokem, se kterým se nikdy nesmířili.

Jenže Trumpova popularita i vidina moci zamlžila znásilněné straně mysl a drtivá většina šla s prezidentem až do žalostného konce. Mnozí republikánští vůdci amerických států, na které Trump tlačil, aby v jeho prospěch zpochybnili nebo dokonce zfalšovali výsledek listopadových voleb, se mu ale dokázali postavit ještě před útokem prezidentem zfanatizovaného davu na Kapitol.

Několik republikánských senátorů teď dává najevo, že podpoří i aktuální odvolávání prezidenta. To, co však republikáni musí udělat určitě, je Trumpa a jeho lidi vyloučit ze svých struktur a zabránit mu za stranu jakkoli vystupovat a mít v ní vliv. Jinak budou jako nevěsta, která se už navždy zaslíbí násilníkovi, jenž ji brutálně zneužil a veřejně zneuctil.