Investor z Ostravy oslovil architekta Davida Kotka z PROJEKTSTUDIO EUCZ, aby mu pomohl vytvořit krásnou a užitečnou stavbu na jeho zahradě. Stavbu, která bude sloužit k rekreaci a odpočinku. Využil k tomu nevyužívanou hospodářskou budovu.

Francouzské okno propující domek s terasou

Investor při přeměně hospodářské budovy využil té skutečnosti, že rekonstruoval sousední rodinný dům. Mnoho potřebného tak měl tím pádem takříkajíc po ruce.

„I například keramické obklady v nové koupelně jsme objevili uskladněné v podkroví,“ popsal architekt David Kotek, který svůj počin přihlásil i do prestižní soutěže Interiér roku.

Dřeva pro byt v pražské části Smíchov bylo užito na podlahách i stropech.
NEchata v Praze. Do domu na Smíchově se podařilo dostat ryzí pohodlí

Doplnil, že s investorem se domluvili na tom, že u tiny housu zachovají původní okenní otvory. „Nové tvary se objevují na jižní fasádě, kde jsme vybourali půlkruhový otvor pro francouzské okno, které propojuje interiér s terasou,“ přiblížil architekt.

Díky využití ocelových profilů mohlo vzniknout spací patro.Díky využití ocelových profilů mohlo vzniknout spací patro.Zdroj: se svolením Jakuba Zdechovana a soutěže Interiér roku

Vzdušné, jednoduché, plné světla

A jak to vypadá uvnitř? Dispozice má z části formu otevřeného prostoru. Nové patro určené pro spaní je pak vytvořeno pomocí ocelových profilů. Cesta k němu vede po schůdkách.

Jedním za zadání investora bylo, aby byl objekt jednopodlažní.
Jeden z nejhezčích domů Slovenska mizí v zemi. Má zelenou střechu i vinný sklep

Nábytek je jednoduchý, bez extravagancí. Interiér pak působí velmi svěže, vzdušně, kdy do něj proniká velké množství světla. Zajímavě řešená koupelna je pak ukrytá za skleněnou stěnou.

Zelená střecha i zahrada

Fasáda je obložená opalovanými dřevěnými prkny, které mají tu výhodu, že jsou odolné proti škůdcům a vydrží mnohem déle. „Mysleli jsme i na zelenou střechu, která zlepšuje tepelnou izolaci. V létě pomáhá udržet v domku příjemný chlad a v zimě zase zabraňuje únikům tepla,“ doplnil architekt.

U půlkruhového francouzského okna se pak nachází ještě terasa, kde si lze užít prostředí zahrady.


Nahrává se anketa ...