VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Znak obce Chocomyšl odkazuje na rybník i lípy

Chocomyšl – Představujeme nový seriál Domažlického deníku o znacích měst a obcí.

7.12.2015
SDÍLEJ:

Znak obce ChocomyšlFoto: Jan Tejkal

Většina měst a obcí má v dnešní době již vlastní znak a ti, kteří jej nemají, si jej pravděpodobně plánují v budoucnu pořídit.

Znak a vlajka symbolizují obec a jsou významným prvkem její identity. Jednotlivé symboly ani barvy znaku nejsou vybírány náhodně, ale mají svůj specifický význam vztahující se k historii, ale někdy i současnosti obce. V novém seriálu vám proto budeme každou sobotu představovat znaky jednotlivých měst a obcí našeho regionu.

Jako první si představíme obec Chocomyšl, protože právě ona získala svůj nový znak a vlajku teprve minulý měsíc. Autorem znaku je heraldik a vexilolog Jan Tejkal. Nové symboly obcí vždy schvaluje Podvýbor pro heraldiku a vexilologii Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.

Chocomyšlský znak má v červeno-stříbrně vpravo polceném štítě vpravo pět stříbrných hvězd do oblouku, vlevo je červená lipová ratolest nad třemi modrými vlnitými sníženými zúženými břevny.

Základním kompozičním prvkem znaku obce je reflexe erbu Černínů z Chudenic prostřednictvím motivů polcení a trojice břeven. Přítomnost uvedených figur ve znaku odkazuje na historickou dlouholetou příslušnost Chocomyšle k panství uvedeného rodu datovanou od počátku 18. století (1711) a spojenou například s výstavbou (letního či loveckého) zámku na místě starší tvrze v roce 1720, stavbou nového zámku po požáru v 70. letech 18. století a jeho následným hospodářským využitím jako cukrovaru vlastníky panství v 19. století.

Popsané heroldské figury polcení a břeven jsou přitom ve znaku modifikovány – polcení štítu je posunuto heraldicky vpravo a břevna mají podobu břeven vlnitých a připomínají tak rovněž Chocomyšlský rybník jakožto významný krajinný prvek obce.

Polcení odkazuje i na erby některých dalších historických vlastníků Chocomyšle v období přelomu 17. a 18. století, například na červeno-černě polcený štít Vratislavů z Mitrovic, či stříbrno-červené polcení orla Novohradských z Kolovrat.

Pětice šestihrotých hvězd seřazených do vertikálního oblouku je jakožto atribut sv. Jana Nepomuckého symbolem místní drobné historické památky – sochy z roku 1708.

Lipová ratolest představuje především symbol současnosti obce – odkazuje výsadbu lip a odkazuje také na lesy v katastru obce.

Víte, komu patří?

Poznáte, komu patří?

Uhodnete, které obci patří tento znak? Zobrazuje stříbrný kyrys, pařez a dvě takzvané vlčí udice. Otázka není těžká, název jednoho ze symbolů odkazuje na jméno zmíněné obce. Odpověď se dozvíte příští týden opět v sobotním vydání Domažlického deníku.

Autor: Stanislav Šebek

7.12.2015
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Zloděj bez kalhot se chtěl do auta vloupat víkem od kanálu

Petr Sojka se strojem HB 350 z roku 1920 a Růžena Sojková s motocyklem Royal Enfield 225 z roku 1925 čekají na pokyn startéra.

Domažlickem projelo více než 140 veteránů

Vidičtí myslivci vypustili do volné přírody 40 mladých zajíců

Vidice – Myslivecký spolek Lichoň Vidice se rozhodl posílit zaječí populaci ve své honitbě.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

A zase ten Bakoš. Tentokrát sestřelil Jihlavu

Plzeň – Viktoria Plzeň vyhrála 2:1 v Jihlavě gólem z 92. minuty.

Další dealeři drog dopadeni

Tachovsko - Tachovským kriminalistům se v boji proti distribuci drog povedl další úspěšný zásah.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení