VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ždánov má bohatý kulturní a společenský život

Ždánov /U VÁS NA NÁVŠTĚVĚ, FOTOGALERIE/ – Člověk projíždějící Ždánovem ani nemůže tušit, že v na první pohled velice poklidné vísce, jejíž centrum je severně od silnice Draženov – Pařezov, život pěkně pulsuje. Lidé v obci drží pospolu a o zábavu a vyžití se umějí sami sobě postarat.

12.3.2015
SDÍLEJ:

JANA A ŠTĚPÁN KRUTINOVI. Bez této manželské dvojice se neobejde žádná akce.Foto: Deník/Milena Cibulková

U žádné z akcí nemohou chybět manželé Krutinovi – Jana a Štěpán, místostarosta Ždánova.

„Děláme během roku různé akce jak pro děti, tak pro dospělé i seniory. Manželka mi vše pomáhá připravovat a pak fotí, natáčíme i na kameru. Vesnice je tak trochu – nechci říct přímo odříznutá, ale život tu je díky tomu domáčtější a lidé jdou více dohromady, takže na účast při akcích si nemůžeme stěžovat. Snažíme se jim vynahradit, že tu nemáme kino a další výdobytky dnešní doby, proto akce připravujeme," předesílá Krutina.

Ve Ždánově tudíž nechybí žádná z běžných vesnických záležitostí.

„Vezmu-li to od začátku roku, pořádáme Hasičský bál, masopustní průvod, karneval pro děti, stavíme májku, chodíme po vsi šupat, pořádáme Dětský den, rybářské závody a rozsvěcujeme vánoční strom," zmiňuje některé z akcí Krutina.

Na občerstvení, pohoštění či ceny do soutěží přispívá obec, hasiči i místní podnikatelé. „Vydatně nás sponzorsky podporuje lékařka paní Pflugová. Bez její pomoci by některé akce nebylo možné ani připravit. Díky sponzorským penězům jsme mohli v minulosti navštívit například Stavovské i Národní divadlo," pochvalují si manželé Krutinovi. „Pomohla i obec, neboť zakoupila vouchery, takže lidé platili poloviční vstupné," podotýká Jana Krutinová.

„U příležitosti Dne dětí vyvážíme ty naše do pražské ZOO či do akvaparku Aquapalace," připomíná místostarosta.

Pořádání akcí se neobejde bez aktivního zapojení místních. Tradicí je masopustní zastavení, po masopustním průvodu pak posezení a různé soutěže v obecní hospůdce.

„Nechybí velikonoční pomlázka se zastávkami, stejně jako o masopustu u každého domu. Při rybářských závodech na návsi jsme ryby vraceli vodě a raději pekli prase," upřesňuje Krutina s tím, že jediný problém vidí v tom, že po skončení činnosti fotbalového klubu hrozí, že hřiště může získat zpět majitel pozemku.

Ždánovští se mohou pyšnit také skvělými sportovci

Za st. dorost Jiskry Domažlice hrají kopanou Václav a Martin Kubalovi, Tomáš Krutina a Jindřich Paidar. V I. lize ml. dorostu kopou za Domažlice ždánovská děvčata Marie Kubalová, Štěpánka Krutinová a Dominika a Jana Paidarovy. V dresu Domažlic nastupují i florbalisté František Heindl a Vojtěch Kozel, posilami basketbalového týmu jsou Jakub a Jiří Paidarovi.

Autor: Milena Cibulková

Místo události:
12.3.2015
SDÍLEJ:
VÁCLAV A  LIBUŠE KRESLOVI vedou domažlickou restauraci Zubřina od r. 2005.

Základem je výborné jídlo a dobré pivo, lidé se pak vrací

Výstava v Galerii bratří Špillarů.
4

FOTO: V Galerii bratří Špillarů byla zahájena nová výstava

Nález mrtvé sestřičky se natáčel v ruinách továrny

Šumava – V neděli TV Nova odvysílá už pátý díl druhé řady Policie Modrava, který nese název Sestřička. I při jeho natáčení se událo několik perliček, o něž se s Deníkem podělil režisér a autor celého projektu Jaroslav Soukup.

Den bez aut v Domažlicích: debata, výstavy i hry

Domažlice – Pro děti i dospělé byl přizpůsoben komponovaný celodenní program pátečního Dne bez aut, který na domažlickém náměstí připravil spolek Chodsko žije. Ve stánku před radnicí si mohli příchozí vyzkoušet Kurz první pomoci zážitkem.

Do voleb zbývá měsíc, kandidátky zveřejněny

Plzeňský kraj – Za měsíc, 20. a 21. října zvolíme nové poslance. Vybírat budeme v kraji z 427 tváří.

Lup z chat skončil v křoví

Kdyně – Ve středu či čtvrtek se neznámý pachatel vloupal do zahradních chat ve Kdyni.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení