VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zámek v Bělé nad Radbuzou a osudy jemu podobných památek

Bělá nad Radbuzou /FOTO/ - Domažlický nakladatel Zdeněk Procházka vyhořelou památku skutečně nevlastní, s jejím majitelem není ani v příbuzenském vztahu

9.11.2014
SDÍLEJ:

Zámek v Bělé, současný pohled po požáru.Foto: Zdeněk Procházka

V souvislosti s nedávným požárem zámku v Bělé nad Radbuzou jsem byl opakovaně tázán, zda náhodou nejsem majitelem tohoto objektu. Ne, zámek v Bělé skutečně nevlastním a s panem Procházkou alias Santinim nejsem v žádném příbuzenském vztahu. O bělský zámek jsem se ale vždy zajímal.

Před léty jsem měl možnost v SOA (státní archiv) Plzeň, pobočce Klatovy zhlédnout a částečně okopírovat starší stavební dokumentaci tohoto sídla, která byla z této instituce před několika léty ukradena a patrně se tam již nevrátila. Je tedy zřejmé, že bělský zámek nepatří k těm objektům, které by měly v posledních letech štěstí.

Pro raně barokní objekt zámku v Bělé, který může obsahovat i starší stavební konstrukce, je důležité, že je zapsán do seznamu nemovitých kulturních památek a nemůže být proto bez sejmutí památkové ochrany beztrestně zbořen. Ať si již požár objednal kdokoli, historickou ani kulturní hodnotu objektu tím nesnížil a v četných případech právě takovýto vandalský čin pomohl památce, aby doslova vstala z popela.

V podstatě stejným způsobem vyhořel v roce 1990 mnohem rozsáhlejší zámek v Čečovicích u Staňkova, který měl být rovněž zbořen, ale nakonec se ho ujala skupina dobrovolníků, která jej za pomoci státu zastřešila a věnuje se i nadále jeho opravě.

V roce 1998 bylo tachovským zastupitelstvem, údajně s převahou pouhého jednoho hlasu, schváleno zachránit jízdárnu ve Světcích, která měla být zbořena. Dnes patří tato jízdárna k nejnavštěvovanějším památkám Tachova.

Připomeňme dále osud barokní sýpky v nepříliš vzdálené Olešné u Boru, z níž kdosi vyřezal několik kamionů trámů tak obratně, že si toho nikdo nevšiml. Sýpka byla však zcela zrekonstruována, a získala dokonce i novou fasádu.

Poněkud hůře dopadl prozatím zámek v Ošelíně na Stříbrsku. Zde v roce 2012 rozebral nový majitel celý krov rozlehlé budovy, který prodal jako kvalitní suché dřevo, vyboural kamenné prvky z fasád a zmizel.

Doslova zázrak se letos udál v Kanicích u Kolovče. Zdejší zpustlý zámek, který jeho majitelé doslova vytunelovali a zadlužili půjčkami, získal nového majitele, který se pouští do jeho obnovy.

Takových případů najdeme v Čechách bezpočet, je smutné, že řada památek musí nejprve podlehnout naprosté zkáze, aby pak mohly být z prostředků státu a za pomoci nadšenců opravovány.

Když jsem před časem hledal v Bělé podklady a fotografie ke zbořenému pivovaru, který stál v těsné blízkosti zámku, většina oslovených obyvatel litovala zboření objektu, který by dnes možná získal nové využití.

Věřím, že po několika letech nebudou v Bělé to samé tvrdit o zbořeném zámku.
Zdeněk Procházka

Autor: Redakce

Místo události:
9.11.2014
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Peníze. Ilustrační foto.

Větší podíl z daní města plánují investovat do škol, bydlení i sítí

Místo činu. V tomto stanu jeden bezdomovec zavraždil mačetou druhého
AKTUALIZOVÁNO
9

Vražda v Plzni. Muž zaútočil na druhého mačetou

FOTOGALERIE: První olejomalbou Zdeňka Martínka byl obraz mostu

Domažlice – Olejomalby Zdeňka Martínka jsou až do konce roku k vidění v jídelně seniorského penzionu v Baldovské ulici 638. Zájemci tak mají možnost seznámit se s dosud veřejnosti nepříliš známou stránkou osobnosti dlouholetého meclovského starosty (2000-2016).

Družku znásilňoval, pak ji oloupil

Klatovsko – Dva týdny hrůzy prožila v Klatovech 35letá žena z Lounska. Její přítel, Václav Dražský (28) z Chotěšova, ji opakovaně znásilňoval.

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Plzeňský kraj - Hasiči odstraňovali padlé stromy a větve na více než třiceti místech.

Mladý zločinec opět utekl

Klatovsko, Hostouň – Zřejmě nejnebezpečnějšímu mladistvému zločinci z Klatovska se opět podařilo utéci z výchovného ústavu v Hostouni, a to přesto, že má nařízenu ochrannou výchovu. Dopaden byl až po bezmála dvou týdnech.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení