VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zámecký park v Horšovském Týně čekají investice

Horšovský Týn – Zámecký park v Horšovském Týně, významná součást města, by se mohl dočkat hned několika podstatných oprav. V plánu je oprava parterů, kamenných zdí, cest, bran i mostu.

5.4.2017
SDÍLEJ:

Zdi v Zámeckém parku se dočkají opravy.Foto: Jaroslav Čedík

Vedení zámku dostává od územní památkové správy Národního památkového ústavu pravidelné finanční prostředky, které jsou určeny na provoz horšovskotýnského hradu a zámku. Součástí jsou také finance na údržbu a drobné opravy v zámeckém parku, ale i větší částky na nákladnější renovace, jako například na rekonstrukci zámeckého zahradnictví.

„Výše těchto částek však nedostačuje na další a komplexnější rekonstrukce v parku, proto sháníme peníze i z jiných zdrojů,“ vysvětluje správce parku Richard Kolek. „Začali jsme jednat s Místní akční skupinou Český les, od které bychom rádi získali finanční prostředky na opravu parterů kolem Vdovského domu, u Paví klece, kolem kašny se sousoším delfínů, přilehlých ohradních zdí vedoucích odtud až k Loretě a také cesty ze spodní části parku k zámku a oprav již havarijního stavu Bílého mostu. V současné době je filosofie našeho ředitelství investovat více finančních prostředků do zámeckého parku a tento názor sdílíme i s kastelánem Janem Rosendorfským,“ podotkl správce parku.

Vcelku zásadní je podle něj také postupná oprava kamenných zdi, které obklopují park.

Projekt bude na etapy

„Letos chceme začít, podle toho jak nám to finance dovolí, s projektem na opravu kamenných ohradních zdí od Zahradní ulice po bránu za Loretou. Celý projekt bude potom rozdělen na etapy. První etapa by se měla dotýkat části ohradní zdi v místě u Zahradní ulice po bránu, která je na jejím rohu a u níž se plánuje její znovuobnovení. Další etapa oprav bude pokračovat směrem ke Křakovskému potoku. Poslední etapa by měla být až k zachovalé bráně na naučné stezce Královská rokle za Loretou. I tento vstup by měl být znovu osazen bránou,“ vysvětluje Richard Kolek.

Návštěvníci parku si mohli také všimnout očíslování stromů podél zdi od Zahradní ulice ke Křakovskému potoku. Ty nyní čeká odborný arboristický zásah, aby stromy byly bezpečné vzhledem k připravované opravě zdi a k návštěvníkům parku. Některé nebezpečné stromy byly ošetřeny arboristickou firmou již minulý týden.

Další investicí pro letošní rok je dokončení rozdělané opravy hlásky a likvidace propadlé lávky přes Křakovský potok. Konečné opravy se dočká i zeď v zámecké jižní zahradě, naproti bývalé policejní služebně.

Kašnu o víkendu poškodil vandal

Neznámý vandal v Zámeckém parku v Horšovském Týně poničil historickou pískovcovou kašnu se sousoším čtyř delfínů. Někdy v době od pátku 31. března do pondělí 3. dubna poškodil spodní čelist jednoho z delfínů. Protože pozemek, na kterém kašna stojí, je národní kulturní památkou, hrozí vandalovi vězení na šest měsíců až tři roky.

Jaroslav Čedík

Autor: Stanislav Šebek

5.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na Vavřínečku byla ve čtvrtek sloužena první letošní mše

Na Vavřinečku byla ve čtvrtek sloužena první letošní mše

Ilustrační foto.

Náklaďák v Brnířově urazil zpětné zrcátko protijedoucímu vozu a ujel

Pavel Faschingbauer slaví osmdesát let

Domažlice – Osmdesát let oslaví v sobotu 27. května Pavel Faschingbauer, absolvent domažlického gymnázia, pedagogické fakulty v Plzni, Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze, učitel, vrcholový sportovec, trenér, dělník, přednosta okresního úřadu a ředitel Centra sociálních služeb v Domažlicích.

Řidič narazil do chodců

Domažlice – Naštěstí bez vážných následků se obešla srážka auta s ženou a dítětem.

Staňkovská škola má novou pec

Staňkov – Tvořiví školáci ze staňkovské základní školy se konečně dočkali.

AUTOMIX.CZ

Až budete prodávat auto: 10 rad, jak snadno a rychle zvýšit jeho cenu

Chystáte se prodat svoje auto? Potom se jistě snažíte dostat za svůj vůz co možná nejvyšší finanční sumu. Samozřejmě, že o ceně auta rozhoduje zejména model, jeho rok výroby, počet najetých kilometrů a především technický stav, ovšem jsou tu i detaily, které mohou cenu vozu zvýšit.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies