VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Začíná nový seriálek Putování po zaniklých místech: Představujeme Ovčí vrch

Domažlicko /FOTO/ – Pro čtenáře, kteří se zajímají o zaniklá místa, především osady a samoty, jsme se rozhodli připravit fotoseriál méně známých zaniklých míst na domažlickém a přilehlém klatovském okrese.

7.8.2011
SDÍLEJ:

JAK MÁLO ZBYLO PO ZÁMEČKU. Detail zlomku anglické záchodové mísy v lokalitě vily–zámečku při terénní cyklotrase nad mobilním stožárem směrem pod Myší vrch. Foto: Petr Bílek

Veškeré bývalé lokality zanikly po roce 1946 odsunem německého obyvatelstva, nedosídlením či po roce 1948 zřízením nepřístupného hraničního pásma. Pro bližší poznání nebo ohledání daných lokalit je nejlepší pozdní podzim, suchá zima nebo brzké jaro, kdy zbytky budov, základů, studní apod. nejsou ukryty vesměs nepřístupnou náletovou vegetací a hlavně všudypřítomnými kopřivami.


Ovčí vrch / Schafberg


Málokdo, hlavně z cyklistů, možná tuší, že při vloni vyasfaltované cyklostezce z Folmavy na hranici, stávalo poměrně dost roztroušených usedlostí.

Vystoupáme–li z Folmavy dlouhý ´krpál´ k rozcestníku Nad Folmavou k mobilnímu stožáru, tak hned v tomto prostoru stála jedna usedlost, po níž se však nic nedochovalo.

V případě, že bychom pokračovali o kus výše po štěrkové cestě k rozcestí, kudy vede „stará“ cyklotrasa, na místě nad ní stávala vila ve stylu zámečku. Dochovaly se z ní jen základy, sklep a kus záchodové mísy z Anglie.

Pojedeme-li dále po asfaltové cyklostezce ke hranici, také po levé straně nad pastvinami stávalo několik usedlostí, z nichž se dochovalo poměrné velké množství základového zdiva.

Dále na rozcestí na Ovčím vrchu se můžeme vypravit po oné „staré“ cyklotrase, po levé straně najdeme rovněž rozsáhlé zbytky základů včetně sklepa.
Naopak pokud bychom jeli po panelce dolů směrem k Bystřici, tak zhruba v polovině cesty po levé straně stávalo rovněž několik chalup, jejichž pozůstatky jsou rovněž rozpoznatelné.

Petr Bílek

Místo události:
7.8.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vernisáž výstavy Zdeňka Martínka v domažlickém penzionu v Baldovské ulici.
13

FOTOGALERIE: První olejomalbou Zdeňka Martínka byl obraz mostu

Bezdomovci Václavu Dražskému hrozí za znásilnění a další trestnou činnost až 10 let vězení.
4

Družku znásilňoval, pak ji oloupil

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Plzeňský kraj - Hasiči odstraňovali padlé stromy a větve na více než třiceti místech.

Mladý zločinec opět utekl

Klatovsko, Hostouň – Zřejmě nejnebezpečnějšímu mladistvému zločinci z Klatovska se opět podařilo utéci z výchovného ústavu v Hostouni, a to přesto, že má nařízenu ochrannou výchovu. Dopaden byl až po bezmála dvou týdnech.

Domažlice na veřejné WC stále čekají

Domažlice - Veřejné záchody v Domažlicích v současné době nenajdete. 

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení