VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Z Dakaru se vrátili jako vítězové

Újezd Svatého Kříže, Svržno /ROZHOVOR/ -Letošní Intercontinental rally vyhrála posádka David Kodad – Václav Hašek z Újezdu Sv. Kříže.

11.3.2011
SDÍLEJ:

Účastníci Intercontinental rally 2011 z Domažlicka v cíli soutěže v Dakaru.Foto: archiv Václava Haška

Vítězstvím posádky David Kodad – Václav Hašek z Občanského sdružení Újezd Sv. Kříže – Svržno skončila letošní únorová Intercontinental rally, která vedla ze španělské Almerie do hlavního města Senegalu Dakar. Africké dobrodružství si nenechali ujít ani další čtyři posádky z Domažlicka. Po příjezdu shrnul Václav Hašek jejich vyprávění v následujícím rozhovoru.

Co vás v Africe nejvíce překvapilo?
Překvapení byla na každém kroku, na každém kilometru, kterým jsme vstupovali do vnitrozemí Afriky. Každý z nás má podvědomě zafixováno, že Afrika jsou divoši, sloni, velbloudi, malárie a podobně. Najednou vystoupíte z lodi a zjistíte, že je zde také civilizace, fungují mobily, ve městech je ruch jako kdekoli u nás, v bankomatu je možné vybrat si své peníze, je možné se ubytovat v hotelu či kempu a nejde tím o život. Při jízdě po Evropě ani nevíte, v jakém státě se právě nacházíte. Po vylodění v Africe jste podrobeni důkladné papírové kontrole a namátkové kontrole aut a tento stav trvá při průjezdu celým Marokem, Mauretánií i Senegalem. Že jste na hranicích dvou z těchto států také víte velmi dobře, protože musíte vyplnit velké množství tiskopisů a oběhnout mnoho okének s úředníky, strpět několikahodinové čekání, protože jste dali do pasu málo nebo žádný úplatek, protože je zrovna oběd či svačina. Musíte projít s autem rentgenem. Tohle vše jsou věci, které případné turisty musí zcela jistě a úspěšně odradit od příští návštěvy těchto států - bohužel.

Co vás zaujalo v přírodě?
Setkali jsme se jak s nepříjemným lezavým deštivým počasím u moře na severu Maroka, kde byla poměrně bujná vegetace, tak s horskými pasážemi s pokryvem sněhu. Viděli jsme krásné horské masivy, koryta řek mezi nimi, pečlivě obdělávaná políčka i tam, kde by to u nás již nikoho nenapadlo, obrovské plochy skal a kamení, nekonečné pouštní prostory, někde s kameny, jinde s pískem, duny, krátery, nekonečné atlantické pobřeží s velmi jemným pískem na plážích, místy vystřídaný útesy, které plynule přechází do ojediněle vegetací pokryté pouštní plochy a na nich se pasou ovce, kozy, osli a samozřejmě velké množství velbloudů. V Senegalu je již rozsáhlá savana s poměrně bujnou, i když napůl suchou vegetací, místy s políčky zeleniny - rajčaty, tykvemi a dalšími roztodivnými rostlinami.

Neměli jste problémy s bezpečností? Byla nějaká zvláštní opatření od organizátorů závodů?
Naše bujné představy o divoších, kteří budou neustále usilovat o naše životy, nebyly naplněny. Existují tam určitá pravidla chování, která, pokud jsou dodržována, tak by neměla být záminkou ke konfliktu. Ubytování bylo většinou ve veřejných tábořištích, kde se pohybovali domorodci, kteří se chovali většinou přátelsky. Někdy až přespříliš - to tehdy, když chtěli získat nějaké suvenýry nebo když nabízeli své zboží.

Jak na africké podmínky reagovala technika , nezlobilo vás auto?
Je těžké připravit auto tak, aby bylo schopné jet první tři tisíce kilometrů a stejnou vzdálenost při návratu po evropských dálnicích, a zbylých sedm a půl tisíce kilometrů částečně po místních asfaltkách a částečně velmi těžkým offroadem. Žádné z aut nevydrželo bez závad. Ne všechny stroje dojely do cíle a ne všechny se vrátily domů po svých. Například z naší skupiny pěti aut z Domažlicka se vrátily na svých kolech jen čtyři vozy, pátý při cestě zpět u Casablancy v Maroku vypověděl poslušnost. Byl tažen až k Barceloně a odtud odvezen odtahovkou. V jednom voze bylo nutné vyměnit motor hned na kraji Maroka, další potřeboval výměnu startéru a předního skla, další měl proraženou nádrž. Vyměňovaly se tlumiče, alternátor, svařovalo se, opravovala se elektrika. Hledali jsme pomoc v místních dílničkách. Někdy to byly zajímavé zážitky s tamními technickými kouzelníky, protože je neuvěřitelné, v jakých podmínkách oni pracují a přesto vždy bylo vše nakonec opraveno.

Jak jste řešili stravování?
Měli jsme s sebou dostatek potravin – konzervovaných i instantních. Ráno se začínalo kávou a končilo se večer něčím teplým - víte, jaká je to například bašta smíchat v těchto podmínkách houbovou omáčku s kuřetem na paprice z pytlíku? Občas jsme večer vyrazili do ulic na trh pro ovoce . Kupovali jsme hlavně pomeranče, mandarinky, olivy, datle, nebo zeleninu, především cibuli. Několikrát jsme vyzkoušeli místní stravu - zeleninový salát, rybu. Takový tažin z velblouda na sladko vůbec není špatný. Na závěr dne přišla na řadu i dezinfekce zevnitř, asi i proto jsme nikdo nezažil střevní potíže.

Které město či země vás zaujalo nejvíce?
Asi nejhezčí byl Senegal. Návštěva Dakaru byla úžasná směsice dojmů - od pouličního prodeje naprosto všeho, přes prodejce pobíhající mezi auty v kolonách, auta nová i totální vraky obsypané pasažéry zevnitř i po obvodu , na střeše, náraznících. Co nákladu a pasažérů odveze jedno auto, je neuvěřitelné! Také Senegalky, oblečené do barevně šílených kombinací, jsou krásné a ony si také toho byly patřičně vědomy. Těm jsme dali náš pracovní název gazely, tak jako se jmenovalo místní celkem chutné pivo La gazelle biere.

Vzpomenete si na závěr na nějakou historku, která vám utkvěla v paměti?
Zážitek se senegalskou policií - zastavila dvě naše soutěžní auta a odstavila nás na stranu. Policista chtěl od každého 20 eur za to, že jsme při odstavení nedali blinkrem znamení o změně směru jízdy. Okolo nás se valily proudy aut, která neměla světla, blinkry. Byla obalena desítkami lidí a my měli zaplatit za tento smyšlený přestupek. Policista byl neústupný, ale po našem požadavku na pokutový blok a dvacetiminutovým dohadováním jsme zaplatili 20 eur za obě auta a mohli odjet.

Autor: Josef Babor

11.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Bezdomovci Václavu Dražskému hrozí za znásilnění a další trestnou činnost až 10 let vězení.
4

Družku znásilňoval, pak ji oloupil

Hasiči SDH Horšovský Týn likvidují v sobotu ráno padlý strom u Kocourova
3

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Mladý zločinec opět utekl

Klatovsko, Hostouň – Zřejmě nejnebezpečnějšímu mladistvému zločinci z Klatovska se opět podařilo utéci z výchovného ústavu v Hostouni, a to přesto, že má nařízenu ochrannou výchovu. Dopaden byl až po bezmála dvou týdnech.

Domažlice na veřejné WC stále čekají

Domažlice - Veřejné záchody v Domažlicích v současné době nenajdete. 

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Poberta vybral auto u Draženova

Draženov – Zloděje zřejmě přilákal mobilní telefon, který ležel před sedadlem spolujezdce v uzavřeném audi, které stálo nedaleko Draženova.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení