VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vyhořelý babylonský hotel Belveder možná prodají

Babylon /FOTOGALERIE/ – Rekreační obec Babylon má už osm let u hlavní silnice „dominantu“, o jakou není co stát.

5.4.2011 1
SDÍLEJ:

VYHOŘELÝ HOTEL BELVEDER. Pohled je smutný zejména v zimním období a nyní v časném jaru, kdy část objektu ještě neskrývají listy okolních stromů.Foto: DENÍK/Milena Cibulková

Na ohořelé torzo kdysi vyhledávané stavby, zotavovny ROH Šumavanka, po roce 1989 hotelu Belveder, musejí koukat nejen Babylonští, ale i všichni, kteří přes rekreační obec projíždějí po silnici I/26 ke státní hranici ve Folmavě.

Hotel Belveder vyhořel 22. ledna 2003 a škodu odhadli hasiči na sumu blížící se třem milionům korun. Byl to již druhý požár zmíněné nemovitosti, k prvnímu vyjížděli hasiči předtím 8. prosince 2002, kdy hasili koberce uložené ve spodním patře. Druhý požár strávil, co se dalo.

„Záměr, který nám byl přestaven asi v tom smyslu, že by tam měli být starší lidé, se zastavil na tom představení. Další kroky ze strany lidí, kteří zastupovali společnost, jež objekt koupila od restituenta, se bohužel neudály,“ uvádí k objektu starosta Babylonu Miroslav Pazdera.

Zjišťovali jsme, proč nebyl majitel objektu za ty roky, co od posledního požáru uplynuly, schopný uvést nemovitost do provozuschopné­ho stavu.

„Společnost Vekorm koupila hotel od restituenta z Ameriky pana Bendla se záměrem vybudovat tam ubytovací kapacity, takový polyfunkční dům. Naše firma je stavební, dělaly se přípravné práce, projekt, a tak podobně. Jelikož tam bylo nutné zabezpečit vodní zdroj. Bylo navrženo rozšířit vrt, ale vše ztroskotalo na tom, že domažlická radnice vrt nepovolila upravit z důvodu, že by došlo k rozšíření vodního pásma, které je na pozemcích města,“ vysvětlil Deníku po dohodě s jednatelem firmy Václavem Krčmou její právník Milan Ryneš s tím, že z uvedeného důvodu nemohla firma Vekorm v záměru, který s nemovitostí měla po posledním požáru, dále pokračovat. Firma měla připravené peníze i zabezpečené úvěry na rekonstrukci, hlavním důvodem pro odložení realizace plánů byl právě zmíněný vodní zdroj.

Podle slov právníka firma nemovitost po požáru zabezpečila a svěřila dohled nad vyhořelým hotelem soukromé osobě. Projekt odložila.

„Problém je nyní v tom, že před dvěma lety nás také postihla finanční krize. Jsme rádi, že přežíváme a daří se s firmou dále pokračovat,“ vysvětluje doktor Ryneš.

V současnosti se do objektu může dostat prakticky kdokoliv. Nemusí k tomu ani využít rozbitá okna, může vejít dveřmi, i když pohyb v budově je takzvaně na vlastní nebezpečí.

V části budovy vidí člověk modré nebe, elektrické rozvodné skříně kdosi doslova očesal. V jedné z místností v dolním podlaží, které požár neublížil, jsme našli provizorně vybudované sezení s židlemi, poměrně zachovalá krabice od vína dává tušit, že se nedávno v objektu ještě kdosi zdržoval.

„Vše jsme měli zabezpečené proti vstupu, ale znáte některé lidi. Hned to všechno sdělím panu Krčmovi, aby vyčlenil nějaké pracovníky, kteří by to tam dali obratem do pořádku,“ reagoval na zjištění Deníku Ryneš.

Co bude s bývalým hotelem Belveder dál, není zatím jisté.

„Zatím musíme počkat, až se firma trochu vzpamatuje z krize. Existuje i další, rychlejší varianta, že bychom to prodali nějakému schopnému investorovi, který by objekt dokázal opět zhodnotit,“ připustil právník firmy Vekorm a dodal, že tento rok si firma investice nebude moci dovolit.

„My jako obec můžeme stav bývalého hotelu těžko ovlivnit. Můžeme pouze v případě, že objekt začne ohrožovat, nařídit majiteli zjednat nápravu. Byli jsme a jsme stále jako obec ochotni jednat s kýmkoliv, kdo by současný stav změnil,“ potvrdil Deníku zájem obce na nápravě stavu babylonský starosta Pazdera.

Autor: Milena Cibulková

Místo události:
5.4.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Marek Bakoš

A zase ten Bakoš. Tentokrát sestřelil Jihlavu

Tachovští kriminalisté si opět posvítili na dealery drog. Tentokrát zatkli čtveřici, která distribuovala pervitin a marihuanu na několika místech Tachovska, především ale v jedné obci na Stříbrsku.
4

Další dealeři drog dopadeni

Větší podíl z daní města plánují investovat do škol, bydlení i sítí

Domažlicko – Novela zákona o rozpočtovém určení daní od příštího roku zvyšuje podíl obcí a měst na vybrané dani z přidané hodnoty ze současných 21,4 procenta na 23,58 procenta.

AKTUALIZOVÁNO

Vražda v Plzni. Muž zaútočil na druhého mačetou

Plzeň - Policie vyrazila v neděli ráno ohledat místo činu.

FOTOGALERIE: První olejomalbou Zdeňka Martínka byl obraz mostu

Domažlice – Olejomalby Zdeňka Martínka jsou až do konce roku k vidění v jídelně seniorského penzionu v Baldovské ulici 638. Zájemci tak mají možnost seznámit se s dosud veřejnosti nepříliš známou stránkou osobnosti dlouholetého meclovského starosty (2000-2016).

Družku znásilňoval, pak ji oloupil

Klatovsko – Dva týdny hrůzy prožila v Klatovech 35letá žena z Lounska. Její přítel, Václav Dražský (28) z Chotěšova, ji opakovaně znásilňoval.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení