VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vychovávají mladé požárníky

BĚLÁ NAD RADBUZOU - První hasičský spolek vznikl v Bělé v roce 1875

8.2.2009
SDÍLEJ:

SDH Újezd Svatého kříže se každoročně účastní okrskové soutěže v požárním sportu v Hostouni.Foto: archiv OÚ Bělá nad Radbuzou

Hasičský sbor zde byl založen 30. října 1945. Jeho činnost neobsahovala jen hasičské záležitosti, ale hasiči se angažovali i ve společenském životě.

Hasičská zbrojnice byla v letech 1982 až 1985 postavena svépomocí. V únoru roku 2004 bylo hasičům předáno hasičské auto CAS 8–M–2–Z. Jednalo se o nově vyrobený a moderně vybavený automobil v hodnotě více než 4,5 milionů korun, který byl v té době jediný v republice.

Dvanáctičlenná zásahová jednotka byla v roce 2000 zařazena do kategorie JPO II. Za rok na to se z této jednotky stala jednotka poloprofesionální v čele s Miroslavem Hrubešem. Členové mají mezi sebou trvale rozděleny pohotovostní služby. Vyjíždějí nejen k požárům, ale také k dopravním nebo živelným pohromám.

Hasičský sbor Bělá nad Radbuzou má v současnosti 66 členů, z toho je devět žen a čtrnáct mladých hasičů do 18 let. V čele sboru je starosta Václav Bárta, velitel Miroslav Hrubeš, jednatelkou je Jana Jandová a pokladníkem Miroslav Janda. Každý rok mají hasiči kolem 20 zásahů, z toho 5 až 7 požárů.
Nezanedbatelná je i práce sboru s mládeží. V roce 1973 navázali spolupráci s pionýrskou organizací Orlíci a mladí požárníci se stali součástí této organizace. Od roku 2000 jsou děti členy SDH.

Čtrnáct mladých požárníků, o které se starají Jana Jandová, Mikuláš Vacík a Hana Holínková, se účastní různých požárních soutěží jako je zimní kolo v Horšovském Týně nebo Memoriál Stanislava Mračka v Meclově. Na třídenním soustředění které se koná na turistické základně na Liščí hoře získávají děti hasičské vědomosti a dovednosti, procvičují schopnost soběstačnosti a pomoci, učí se zdravovědě a absolvují branný závod.

Na bělské pouti předvádějí své umění v požárním útoku společně s meclovským družstvem.

Jako v každém městě a hlavně obci jsou hasiči spolupořadateli mnoha akcí. Ani bělští hasiči nejsou výjimkou. Pořádají zde Josefovskou zábavu, zajišťují stavění a kácení májky, podílejí se na oslavách dětského dne a při větších akcích ve městě zajišťují pořadatelskou službu.

Autor: Helena Bauerová

8.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Příprava historické stříkačky na oslavy.

Horšovskotýnští hasiči dnes slaví výročí

Takhle to vypadá, když mají policisté den blbec.
AUTOMIX.CZ
45

Policie v nesnázích: kuriózní nehody strážců zákona

Příští týden začnou na zámku prohlídky s kastelánem

Horšovský Týn – Již příští týden odstartuje tradiční šňůra speciálních prohlídek Státního hradu a zámku Horšovský Týn. Zájemci se opět mohou skoro každou sobotu přijít podívat na noční prohlídky s kastelánem zámku.

Tanec i dort. Setkání seniorů z Domažlic a Furthu se konalo už podvanácté

Domažlice – Už podvanácté se konalo každoroční setkání seniorů z Domažlic a Furthu im Wald. Tentokrát jej hostila chodská metropole.

Sebrali matce klíče a vykradli ordinaci

Domažlice – Mladá žena se zmocnila klíčů své matky a společně s dalším mužem vykradli tento týden ordinaci v Domažlicích. Dvojici zlodějů policie dopadla během několika hodin. O jednom z pachatelů jsme přitom psali již včera, kdy se dopustil jiné krádeže.

FOTOGALERIE: V Horšovském Týně jsou vystaveny plastiky i kresby

Horšovský Týn – Plastiky plzeňského lékaře Petra Hartmana a kresby ředitele novoveského dětského domova Petra Plášila jsou k vidění v horšovskotýnském sále MKZ. 

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies