VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Všeruby mají ve znaku medvěda už 446 let

Všeruby - Znak na listině Všerubští zachránili z hořící radnice, jen aby ho vhodili do rybníka.

2.5.2016
SDÍLEJ:

Znak Všerub.Foto: archiv

V dnešním díle našeho seriálu o znacích měst a obcí se podíváme na medvěda, kterého má ve znaku Městys Všeruby. Tento symbol přitom není pro obec žádnou novotou.

Císař Maxmilián II. povýšil Všeruby na městečko v roce 1570 a už tehdy česky psané privilegium obsahovalo kresbu městského znaku – na zlatém štítu byl namalován medvěd přirozené (hnědé) barvy, stojící na zadních nohách a hledící na pravou stranu.

Tento znak potom všerubská obec po staletí užívala. Později byl znak nesprávně doplňován zeleným trávníkem, na kterém medvěd stojí, jindy měnili malíři barvu štítu na stříbrnou. Tyto formy znaku jsou však heraldicky nesprávné.

Originál Maxmiliánova privilegia vlastnili Všerubští až do roku 1945, kdy se ztratil. Jeho text je znám ze dvou opisů, pořízených v letech 1683 a 1766 a uložených v pražském Státním ústředním archivu.

V roce 1852 navíc došlo k poškození starého privilegia, když hořela všerubská radnice. Železnou truhlu s listinami se sice podařilo z hořícího objektu vynést, ale protože byla rozžhavená, vhodili ji Všerubští do rybníka, aby ji ochladili. Malba znaku byla ve vodě pochopitelně smyta.

Později na privilegiu nějaký malíř samouk znak neuměle opravil, ale neznal zásady heraldiky a medvěda otočil na opačnou stranu.

Medvěd ve všerubském znaku měl zřejmě symbolizovat okolí nově vysazeného městečka, které zaujímaly rozsáhlé lesy.

Víte, komu patří?

Uhodnete, které obci patří tento znak? Otázka by neměla být těžká, samotné kolo odkazuje k názvu obce. Odpověď se jako vždy dozvíte v sobotním vydání.

Víte, komu patří?

Autor: Stanislav Šebek

2.5.2016
SDÍLEJ:

Jak reklamovat koupený dům či byt

Marek Bakoš

A zase ten Bakoš. Tentokrát sestřelil Jihlavu

Další dealeři drog dopadeni

Tachovsko - Tachovským kriminalistům se v boji proti distribuci drog povedl další úspěšný zásah.

Větší podíl z daní města plánují investovat do škol, bydlení i sítí

Domažlicko – Novela zákona o rozpočtovém určení daní od příštího roku zvyšuje podíl obcí a měst na vybrané dani z přidané hodnoty ze současných 21,4 procenta na 23,58 procenta.

AKTUALIZOVÁNO

Vražda v Plzni. Muž zaútočil na druhého mačetou

Plzeň - Policie vyrazila v neděli ráno ohledat místo činu.

FOTOGALERIE: První olejomalbou Zdeňka Martínka byl obraz mostu

Domažlice – Olejomalby Zdeňka Martínka jsou až do konce roku k vidění v jídelně seniorského penzionu v Baldovské ulici 638. Zájemci tak mají možnost seznámit se s dosud veřejnosti nepříliš známou stránkou osobnosti dlouholetého meclovského starosty (2000-2016).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení