VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vodovod bude. Osvračínští začnou stavět na poslední chvíli

Osvračín - Osvračínští si mohou oddychnout. Čisté a nezávadné vody pro své domovy se přeci jen dočkají. V říjnu se v obci začne stavět vytoužený vodovod.

30.9.2015
SDÍLEJ:

Osvračín z ptačí perspektivy.Foto: OÚ Osvračín

„Bylo to s odřenýma ušima, ale podařilo se," prohlásil starosta Osvračína Miroslav Duchoň. Ten minulý týden na ministerstvu zemědělství podepsal přidělení dotace, která se stavbou vodovodu za dvacet milionů bez DPH výrazně pomůže ministerstvo přispěje 12 miliony, zbylých osm zaplatí obec ze svého. Přispět by Osvračínu mohl v příštím roce i Plzeňský kraj.

Se stavbou by se mělo začít předběžně 12. října, dokončení pak proběhne v příštím roce.

Alespoň částečné dokončení vodovodu v příštím roce je přitom pro obec nezbytné. Nový zdroj nezávadné vody je totiž nutný pro osvračínskou školu a školku podle nařízení ji obec musí zajistit nejpozději do konce příštího roku, jinak hrozí nebezpečí, že budou škola i školka uzavřeny.

Obec má dostatečné zdroje kvalitní vody, až dosud se však nedařilo najít vhodnou cestu k vybudování vodovodu. Většina lidí v obci získává vodu z vlastních studní. Ta ale podle rozborů vykazuje vysoký obsah dusičnanů a dalších příměsí a objevují se v ní i bakterie.

Vodovodní přípojky hodlá obec vybudovat na veřejném prostranství za přibližně dva miliony korun ze svého rozpočtu, na soukromém pozemku pak majitelům přispěje na zemní práce.

Kdo se však nepřipojí hned při stavbě vodovodu, bude si dodatečné zřízení přípojky muset zaplatit už sám. Předpokládá se však, že po vybudování vodovodu bude obec usilovat o opravu cest a zřizování chodníků s tím, že následně vyhlásí zákaz výkopů a narušování opravených ploch až na dobu 15 let.

O stavbu osvračínského vodovodu se postará sdružení dvou firem. Vzhledem k přísným kritériím poskytovatele dotace muselo být první kolo výběrového řízení zrušeno, sdružení zvítězilo až v druhém kole. Aby se podařilo vyřídit všechny náležitosti, museli Osvračínští žádat o prodloužení termínu k podání žádosti o dotaci.

Kvůli pravidlům získání dotace je navíc nyní potřeba na stavbě vodovodu stihnout do konce letošního roku proinvestovat minimálně čtyři a půl milionu z přidělené dotace a půl milionu z obecní pokladny.

Autor: Stanislav Šebek

30.9.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

Marek Bakoš

A zase ten Bakoš. Tentokrát sestřelil Jihlavu

Další dealeři drog dopadeni

Tachovsko - Tachovským kriminalistům se v boji proti distribuci drog povedl další úspěšný zásah.

Větší podíl z daní města plánují investovat do škol, bydlení i sítí

Domažlicko – Novela zákona o rozpočtovém určení daní od příštího roku zvyšuje podíl obcí a měst na vybrané dani z přidané hodnoty ze současných 21,4 procenta na 23,58 procenta.

AKTUALIZOVÁNO

Vražda v Plzni. Muž zaútočil na druhého mačetou

Plzeň - Policie vyrazila v neděli ráno ohledat místo činu.

FOTOGALERIE: První olejomalbou Zdeňka Martínka byl obraz mostu

Domažlice – Olejomalby Zdeňka Martínka jsou až do konce roku k vidění v jídelně seniorského penzionu v Baldovské ulici 638. Zájemci tak mají možnost seznámit se s dosud veřejnosti nepříliš známou stránkou osobnosti dlouholetého meclovského starosty (2000-2016).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení