VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vítr shodil čtyři tisíce kubíků dřeva

Domažlicko – Lesníci, města i soukromníci na Domažlicku sčítali škody po dvoudenním řádění větru. V lesích stromy stále padají.

2.4.2015
SDÍLEJ:

Horšovskotýnští hasiči v úterý odstraňovali popadané stromy hned na několika silnicích.Foto: SDH Horšovský Týn

Po dvoudenním řádění větru spadly v lesích na Domažlicku zhruba čtyři tisíce kubíků dřeva.

„Nejhorší situace byla u Pasečnice, tam na jednom místě spadlo přes 400 kubíků dřeva," řekl ředitel domažlických městských lesů Jan Benda.

Lesníci se včera snažili spadané stromy nejen v lesích, ale i na komunikacích odstraňovat. Práci jim na mnoha místech znemožňovaly stále padající stromy.

„Konkrétně u Pasečnice jsme hned ve středu ráno nasadili na likvidaci polomů techniku. Chlapi však volali, že nemohou nic dělat, protože stromy dál padají. Kmeny stromů leží prakticky na všech lesních komunikacích, ať už se jedná o Bystřici, okolí Pasečnice a Babylonu, či cyklostezku mezi Babylonem a Českou Kubicí. Vše můžeme odstranit tak rychle, jak nám to příroda dovolí," dodal Benda.

Ještě ve středu brzy ráno byly kvůli stromům padlým přes cestu neprůjezdné silnice u Zahořan či Hostouně.

Vítr lámal i stromy v zámeckém parku v Horšovském Týně. Padly například u Míčovny, za Bílým mostem a na louce před Sýpkou.

„Vzhledem ke kritické povětrnostní situaci je zámecký park až do odvolání uzavřen," vzkazuje vedení horšovskotýnského zámku.
Horšovskotýnští hasiči v úterý odstraňovali popadané stromy například ze silnice z Libosvár do Oplotce, kde autobus nemohl pokračovat v jízdě, dále ze silnice u Březí, u Borovice či mezi mezi Polžicemi a Horním Metelskem. K poslednímu výjezdu hasiči zamířili znovu na hlavní silnici u Březí, kde odstranili nakloněný dřevěný stožár elektrického vedení.

Škody sčítají i ve Kdyni.

„Na pojišťovnu jsme nahlásili pouze tři události, které byly závažnější. Jde o objekt centra vodní zábavy, kde se uvolnila část střechy, základní školu na náměstí, kde byl tak jako v Mateřské škole v Hluboké stejný problém," vyjmenoval největší škody způsobené úterním řáděním větru starosta Kdyně Jan Löffelmann.

Do konce týdne by měly být střechy na bazénu a hlubocké školce opraveny.

„Střechu školky v Hluboké již včera opravila firma. Střechu bazénu, která je ještě v záruce přijede v pátek opravit firma, která ji zhotovila. Co se týká střechy školy na náměstí ve Kdyni, ta byla zatím nouzově přichycena. Až bude suchá bude nutné ji celou přikotvit," vysvětluje Löffelmann.

Strom stále leží přes cyklostezku v Hluboké.

„Spadl na cyklostezku vedle ČOVky. Ukázalo se, že budeme muset pokácet ještě další stromy, které hrozí pádem," dodal kdyňský starosta.

Dvě škody kvůli silnému větru zaznamenalo město Domažlice. „Na plaveckém bazénu spadla izolace na překlad pod střechou na západní straně. Je tam dřevěné obložení a polystyren. Na městském stadionu se převrátila konstrukce u doskočiště na tartanovou dráhu. Zjišťujeme, zda právě tato dráha není závažněji poškozena," shrnul místostarosta Zdeněk Novák.

Z důvodu vysoké poruchovosti elektrického vedení vlivem velmi silného větru vyhlásil ČEZ v úterý v podvečer v Domažlickém regionu kalamitní stav.

„Standardně řešíme v Plzeňském kraji denně kolem sedmi tisíc požadavků zákazníků, včera jsme se dostali už na 17 tisíc hovorů, přičemž největší nárůst počtu hovorů na poruchovou linku byl po dvanácté hodině. Situace se bohužel s přibývajícími počty poruch dále zhoršovala," řekla mluvčí ČEZu Michaela Jírovcová.

Autor: Redakce

2.4.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Z víkendového programu na zámku Depold v Kanicích.

Kanický zámek chystá ochutnávky i prohlídky

Přemílání starých bab na mladá děvčata - lidová taškařice v Kolovči byla hlavním magnetem tamní pouti.

Kolovečtí připravili třídenní pouťové slavnosti

Zloděj ukradl z pozemku u domu motorku, klíče i technický průkaz

Horšovský Týn – V úterý dosud neznámý pachatel ukradl z pozemku u domu v Horšovském Týně zaparkovaný motocykl MS Piaggio včetně klíče k motocyklu a malého technického průkazu.

Muž zemřel i přes pomoc kolegů

Meclov – Dramatické chvíle prožívali ve středu dopoledne lidé v jedné meclovské firmě.

Ženu týral tak, že chtěla skočit pod vlak

Klatovsko – Cítila se jako kus hadru. Přála si, aby se druhý den ráno už neprobudila a vážně přemýšlela o sebevraždě skokem pod vlak. Až do takového stavu dohnal svoji o 18 let mladší partnerku 63letý invalidní důchodce z Klatovska.

Mezi veterány je přihlášen i 107 let starý automobil

Domažlice – Sobotní 43. ročník Jízdy spolehlivosti historických vozidel pořádaný Veteran car clubem Domažlice slibuje opět skvělou podívanou na krásné staré stroje. Startovní pole je tradičně velmi pestré, abecedně vzato od aerovek až po Zündapp. Celkem 6 motocyklů a 7 automobilů je starých 90 a více let.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení