VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Velkomalahovští dokončili obnovu poslední kaple

Jivjany - V Jivjanech vysvětili poslední ze čtyř opravených svatostánků, odhalili pamětní desku padlým vojákům a otevřeli naučnou stezku.

11.9.2014
SDÍLEJ:

Vysvěcení opraveného kostela v Jivjanech.Foto: OÚ Velký Malahov

Slavnostním otevřením a vysvěcením kaple v Jivjanech dokončili Velkomalahovští rozsáhlou obnovu sakrálních památek ve svém okolí.

„V minulých letech procházela kaple z iniciativy místních občanů jen drobnými opravami. Nyní došlo k výměně střešní krytiny, k pořízení nových vnitřních a venkovních omítek a maleb. Do kaple byla přivedena elektrická energie," zmínil ve svém úvodním slově starosta Velkého Malahova Václav Brichzin.

Sobotního vysvěcení opraveného svatostánku a celebrování mše svaté se ujal plzeňský biskup Mons. František Radkovský.

Kaple Povýšení svatého Kříže v Jivjanech byla v roce 1928 postavena na místě původní kaple z roku 1787 vysvěcené jako Růžencová kaple.

O sakrální památky zděděné po předcích se Velkomalahovští očividně starají a jivjanská kaple je poslední zbývající svatostánek, do jehož oprav se vedení obce pustilo.

Na podzim minulého roku biskup Radkovský slavnostně vysvětil hned tři opravené kaple. Jednalo se o kapli Navštívení Panny Marie ve Velkém Malahově, kapličku Panny Marie mezi Ostromečí a Pocinovicemi a kapli Nejsvětějšího srdce Ježíšova v Ostromeči. Předloni navíc nechali Velkomalahovští rovněž obnovit čtrnáct sakrálních křížků v okolí.

Jivjanskou kapli v novém růžovo-žlutém kabátě zdobí i nová pamětní deska, která byla odhalena při příležitosti vysvěcení kaple a zároveň uplynutí 100 let od začátku 1. světové války.

Deska je věnována památce jivjanských vojáků, kteří padli v první světové válce. Obnovena byla z iniciativy místních občanů pod vedením Františka Fejta, který ve spolupráci s Vojenským historickým ústavem sestavil seznam padlých včetně doprovodných informací. Deska na kapli už dříve byla, ale byla zničena přibližně před čtyřiceti lety.

„Počasí nám přálo, sešlo se šedesát až sedmdesát hostů, mezi nimiž byli místní, dříve bydlící, návštěvy ze SRN a pozvaní hosté, kteří si rádi popovídali," popsala Petra Štogerová z velkomalahovského úřadu. „Kaple je vysvěcena na Povýšení svatého Kříže datum vychází na 7. září proto jsme akci pojali jako pouť a hosté, kromě občerstvení, dostali ke kávě i pouťový koláč," poznamenala.

Kromě kaple byla rovněž slavnostně otevřena nová naučná stezka po Malahovsku. Ta má pět zastavení: Nejprve náves obce Jivjany a tamní keltský skanzen, poté stezka pokračuje do Velkého Malahova, další zastávka je na Čertovně u Čertovo sedla a v závěru je možné si prohlédnout náves v Ostromeči.

Jivjanská kaple byla opravena za 607 tisíc korun, stezka byla vybudována za 183 tisíc. Na realizaci obojího přispěla Velkomalahovským Evropská unie prostřednictvím Evropského fondu pro regionální rozvoj.

Autor: Stanislav Šebek

11.9.2014
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tachovští kriminalisté si opět posvítili na dealery drog. Tentokrát zatkli čtveřici, která distribuovala pervitin a marihuanu na několika místech Tachovska, především ale v jedné obci na Stříbrsku.
4

Další dealeři drog dopadeni

Peníze. Ilustrační foto.

Větší podíl z daní města plánují investovat do škol, bydlení i sítí

AKTUALIZOVÁNO

Vražda v Plzni. Muž zaútočil na druhého mačetou

Plzeň - Policie vyrazila v neděli ráno ohledat místo činu.

FOTOGALERIE: První olejomalbou Zdeňka Martínka byl obraz mostu

Domažlice – Olejomalby Zdeňka Martínka jsou až do konce roku k vidění v jídelně seniorského penzionu v Baldovské ulici 638. Zájemci tak mají možnost seznámit se s dosud veřejnosti nepříliš známou stránkou osobnosti dlouholetého meclovského starosty (2000-2016).

Družku znásilňoval, pak ji oloupil

Klatovsko – Dva týdny hrůzy prožila v Klatovech 35letá žena z Lounska. Její přítel, Václav Dražský (28) z Chotěšova, ji opakovaně znásilňoval.

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Plzeňský kraj - Hasiči odstraňovali padlé stromy a větve na více než třiceti místech.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení