Silné úterní deště a bouřky naplnily obavy mnoha obyvatel Domažlicka a přinesly velkou vodu, která zaplavovala sklepy i byty.

Hasiči vyjížděli čerpat vodu do Staňkova či Kvíčovic. Největší škody však napáchala úterní bouřka a silné deště v Křenovech.

„Začalo to kolem 19.40 hodin. Směrem od Puclic se přihnala povodeň a během dvaceti minut bylo v obci 60 milimetrů vody,“ popisuje křenovský starosta Václav Marian.

Velká voda zaplavila v Křenovech devět garáží, sedm stodol, šest sklepů i pět bytů. Ušetřena nezůstala ani budova obecního úřadu.

„Poslední povodeň v roce 2002 byla také dost nepříjemná, ale tahle je za ta léta zřejmě nejhorší a napáchala největší škody,“ tvrdí starosta a ukazuje na bahnem pokrytý vchod do sklepa obecního úřadu.

I automobily jedoucí večer po hlavní silnici vedoucí přes obec se jen stěží brodily skrz půlmetrový proud vody.

„Auta nemohla skoro vůbec projet a voda začla klesat asi až dvě hodiny po dešti,“ říká starosta s tím, že protipovodňová opatření v Křenovech, mající za úkol odklonit blížící se vodu, na úterní příval zdaleka nestačila.

„Záchytná nádrž nad rybníkem se naplnila bahnem, rybník přetekl a voda se přivalila do obce,“ vysvětluje velitel křenovských dobrovolných hasičů František Volkmann.

Na místě zasahoval Sbor dobrovolných hasičů z Horšovského Týna i profesionální hasiči ze Staňkova.

„Horšovskotýnští večer tahali vodu ze sklepů, ale ona se později opět přivalila. Netroufám si ani říct, jaké škody napáchala,“ tvrdí starosta.

Škody vznikly i na cestách a chodnících, ze kterých voda vymlela štěrk a vytvořila výmoly.

„Povrch silnic je na mnoha místech poškozený. Musíme uklidit zbytky štěrku a vyčistit chodníky. Nemáme vlastní techniku a pro odstranění škod teď používáme vozidlo, které nám zapůjčila firma Zeas Puclice, za což jí patří dík,“ vysvětluje Volkmann, zatímco jeho kolega odstraňuje stříkačkou nánosy bahna