VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Velká říjnová televizní revoluce je tady!

DOMAŽLICKO - Zeptali jsme se za vás: Co přinese další etapa televizní digitalizace, která nás zastihne koncem týdne?

29.10.2008
SDÍLEJ:

DAVID RÁCZ. Stejně jako při začátku digitalizace televizního vysílání nám i tentokrát ochotně poskytl informace.Foto: DENÍK/Milena Cibulková

Druhá největší změna v televizním vysílání po přechodu na pozemní digitální příjem televize nás čeká již tuto sobotu, tedy 1. listopadu. Na podrobnosti jsme se zeptali člověka, který nám před začátkem digitalizace poskytoval cenné informace, Davida Rácze.

V době, kdy rozhovor vznikal, se ještě přesně nevědělo, že Multiplex 1 na kanálu 34 bude vysílat už od 24. října a Multiplex 2 pak od 30. října.

Co pro nás další etapa digitalizace televizní sítě znamená?
Všichni majitelé set-top-boxů a televizorů s integrovaným digitálním tunerem tohoto dne musí opět ladit. Současný Multiplex A, který z Vraního vrchu vysílá na kanálu 38, v pátek 31. října ve 24:00 definitivně končí vysílání.

Jak budeme v regionu přijímat televizní vysílání den nato?
Od 1. listopadu budou z Vraního vrchu vysílat již multiplexy dva. Prvním je veřejnoprávní Multiplex 1 na kanálu 34, který bude obsahovat programy ČT 1, ČT 2, ČT 24 a ČT 4 – Sport.


Co mohou sledovat diváci prostřednictvím druhého multiplexu?
Multiplex 2 bude vysílat na kanálu 48. Na něm diváci naleznou soukromé komerční programy, konkrétně TV Nova a konečně také i TV Prima.
Víte o tom, zda se počítá s dalším rozšířením digitálního vysílání, které nám při jeho spuštění bylo slibováno?
K uvedeným programům by měl 11. ledna 2009 přibýt ještě nový program TV Barrandov a zhruba v březnu NOVA Cinema a také druhý program Primy – Prima Klub, který bude pouze pro ženy.

Na šíření digitálního vysílání z Vraního vrchu má dost často vliv počasí. Právě minulý týden si mi stěžovala čtenářka z Kouta na Šumavě, že všechny programy kostičkují. Můj dotaz na Radiokomunikace nepřinesl žádnou radu. Marie Fianová mi sdělila, že nezaznamenali na vysílači žádnou poruchu. Máte nějaké řešení pro ty, které ´Vraní vrch zlobí´?
Mohou zkusit přeladit na Krašov. Hlavní západočeský vysílač Krašov již digitálně vysílá a bude nabízet shodné programy na stejných kmitočtech. Díky tomu nikdo nemusí hýbat s anténou, nebude již záležet z jakého vysílače divák chytá signál.

Jak je to možné?
Oba vysílače vytvoří takzvanou jednofrekvenční síť, odborně SFN. Toto vše umožňuje digitalizace.

Nabídne Krašov oproti Vranímu vrchu něco navíc?
Začátkem letošního prosince by vysílač Krašov měl přenášet ještě vysílání Multiplexu 3 na kanálu 52, kde diváci naleznou zpravodajský program Z 1, hudební Óčko a life-stylový Public TV.

Myslíte si, že digitalizace občanům skutečně něco přinese, že jim nějak vynahradí ´strasti´ s přelaďováním´?
Určitě. Díky digitalizaci brzy budou diváci zdarma sledovat dvanáct českých programů. Když se k nim přidá ještě jedenáct bavorských programů z blízkého Hoher Boger, obdrží divák velice slušný programový balík.

Dá se dnes říci, co změna, která nás čeká 1. listopadu, přinese pozitivního?
Řada lidí na Domažlicku se nemohla za současných podmínek dívat prostřednictvím pozemního vysílání na Primu. Myslím si, že nesporně největší radost proto budou mít diváci právě z digitální Primy. Její sledování tu bylo, vezmu–li příjem pozemní, ne prostřednictvím satelitu, po dlouhá léta hodně problematické.

Ne každý z nás je technicky zdatný natolik, aby si sám mohl znovu nastavit set–top–box. Můžete pomoci malou radou?
Rád řeknu stručný návod, jak set-top-box či digitální televizor od 1. listopadu nastavit. Nejrychlejší cestou je v menu zadat tovární nastavení, tedy nastavení od výrobce set–top–boxu nebo televizoru. Po potvrzení této volby se vše, co bylo dosud načteno v paměti set–top–boxu či televizoru, vymaže. Poté divák zadá opět v menu automatické ladění. Vyčká, až budou programy načteny, a nově nalezené programy si už jen setřídí do svého oblíbeného pořadí.

A kdyby to někomu přece jen podle vašeho stručného návodu nešlo? Máte pro něj jiné řešení?
V případě potřeby se diváci mohou na mě obrátit, nebo set-top-box vypojit a přinést ho do bývalé Dubiny, kde jim ho odborně naladím.

Autor: Milena Cibulková

29.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

VÁCLAV A  LIBUŠE KRESLOVI vedou domažlickou restauraci Zubřina od r. 2005.

Základem je výborné jídlo a dobré pivo, lidé se pak vrací

Výstava v Galerii bratří Špillarů.
4

FOTO: V Galerii bratří Špillarů byla zahájena nová výstava

Nález mrtvé sestřičky se natáčel v ruinách továrny

Šumava – V neděli TV Nova odvysílá už pátý díl druhé řady Policie Modrava, který nese název Sestřička. I při jeho natáčení se událo několik perliček, o něž se s Deníkem podělil režisér a autor celého projektu Jaroslav Soukup.

Den bez aut v Domažlicích: debata, výstavy i hry

Domažlice – Pro děti i dospělé byl přizpůsoben komponovaný celodenní program pátečního Dne bez aut, který na domažlickém náměstí připravil spolek Chodsko žije. Ve stánku před radnicí si mohli příchozí vyzkoušet Kurz první pomoci zážitkem.

Do voleb zbývá měsíc, kandidátky zveřejněny

Plzeňský kraj – Za měsíc, 20. a 21. října zvolíme nové poslance. Vybírat budeme v kraji z 427 tváří.

Lup z chat skončil v křoví

Kdyně – Ve středu či čtvrtek se neznámý pachatel vloupal do zahradních chat ve Kdyni.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení