VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Svařák a koledy: Vánoční trhy lákají návštěvníky

Domažlicko – Domažlice se pochlubí novými stánky a spoustou hudby, Horšovský Týn zase láká na živý betlém a pestrý sortiment.

2.12.2015
SDÍLEJ:

Horké nápoje a hřejivé úsměvy nesmějí na trzích chybět.Foto: Deník/ Stanislav Šebek

Vůně svařeného vína, skořice a jehličí, líbivé melodie koled, prskání opékajících se klobás a zvonivý zvuk smíchu. Vánoční trhy a jarmarky jsou nejen místem, kde lze nakoupit zajímavé věci, ale pro mnohé oblíbeným způsobem, jak se v předvánočním shonu na chvíli zastavit, setkat se s přáteli a užít si sváteční atmosféru.

Vánoční trhy již proběhly například v Holýšově nebo Staňkově, stále ještě ale můžete zavítat do Domažlic, Horšovského Týna, Poběžovic nebo až k bavorským sousedům do Waldmünchenu.

Domažlice

Pro obyvatele metropole Chodska jsou vánoční trhy ve dnech 18. až 23. prosince neodmyslitelnou součástí svátků. Novinkou letošních domažlických trhů budou zbrusu nové dřevěné prodejní stánky s vánoční výzdobou, které by měly celkově zlepšit vzhled prostoru před radnicí. Ten bude v letošním roce kompletně uzavřen pro automobilovou dopravu, aby se trhy mohly odehrávat na větším prostoru a návštěvníci se cítili pohodlněji a bezpečněji.

K výraznější změně v nabízeném sortimentu nedojde, polovina stánků nabídne občerstvení, jako voňavé klobásky, horkou medovinu, čaj, grog nebo svařák, druhá pak vánoční dekorace, jako jmelí nebo věnce a drobné dárky vyrobené klienty ze zařízení diecézní charity.

K domažlickým vánočním trhům samozřejmě patří také bohatý kulturní program – Hudba u stromečku. Každý den bude na návštěvníky čekat řada zajímavých vystoupení, ať už jde o koncerty Ireny Budweiserové, skupin Hlas, Vysoká tráva, Singtet, středověké hudby Karmína, Canzonetty, mrákovských heligonkářů nebo různých dětských pěveckých sborů. Každý den budou moci lidé na náměstí potkat také ponocného a ani letos nebude chybět betlém s živými ovečkami. Vše potom vyvrcholí ve středu 23. prosince v 17 hodin vánoční zpěvohrou nazvanou Vypečená vánoční suita.

Kompletní program najdete na www.idomazlice.cz.

Horšovský Týn

Ani v Horšovském Týně bychom zřejmě nenašli nic, co navodí vánoční pohodu a atmosféru lépe než tradiční Staročeský vánoční jarmark s živým betlémem. Ten se uskuteční se o Zlaté neděli 20. prosince od 9 do 18 hodin na náměstí.

Návštěvníci si budou moci pochutnat na staročeských dobrotách, chybět nebude ani svařák a horká medovina, trhovci budou prodávat nejrůznější vánoční zboží, hračky, výrobky z ovčí vlny, skleněné šperky a mnoho dalšího.

„Vánoční nákupy tak klidně můžete nechat na poslední chvíli a pořídit je u nás v Horšovském Týně," říká Leona Císlerová, ředitelka městského kulturního zařízení. Zakoupit si budete moci i vánoční stromeček a živého kapra.

Návštěvníci se mohou těšit i na kovářskou dílnu, dřevěný betlém, stánek vánoční pošty pro děti, výrobu vánočních ozdob, vánoční zvyky a věštby či na hru „Putování za Ježíškem" (v 10, 13.30, 14 a 16.30 hodin).

Samozřejmostí jsou i hudební vystoupení. Na pódiu před zámkem se během dne představí Irena Budweiserová s kapelou (v 11 a 15 hodin), základní umělecká škola a pěvecké sdružení JL (ve 13 hodin).

Vyvrcholením celodenního programu pak bude v 17 hodin živý betlém v podání místního divadelního souboru, skupiny historického šermu Samotáři a školního pěveckého sboru.

O pět dní dříve, v úterý 15. prosince, můžete rovněž navštívit vánoční jarmark Střední odborné školy a Středního odborného učiliště Horšovský Týn. Začíná v 10 hodin ve dvoře školy v Littrowě ulici.

Poběžovice

Jarmareční hodování se uskuteční v sobotu 12. prosince na nádvoří u MKIS Poběžovice od 15 hodin. Za zvuku koled je možné vychutnat si vánoční trh, nebudou chybět medovina, svařené víno ani ručně vyráběné dekorace, dále krčma a předvádění vánočních zvyků.

Waldmünchen

Na náměstí ve Waldmünchenu se tuto sobotu od 12 do 17 hodin koná již 36. Vánoční trh.

Příchozí přivítá úderem poledne vystoupení mladých muzikantů. O hodinu později přijdou na řadu fanfáry a po nich přivítání návštěvníků od starosty Waldmünchenu.

Sousedé v Bavorsku mají hezký zvyk, že je při otevření Vánočních trhů také jezulátko. Na náměstí přijde v doprovodu dvou andělů. Ti budou k vidění ještě jednou, a to v 17 hodin, kdy doprovodí Mikuláše, jenž má pro děti připravenou tisícovku balíčků. Během odpoledne bude probíhat kulturní program, nebude chybět živý betlém a představí se tři místní sbory. Dětský sbor z obce Geigant, ženský a mužský sbor přímo z Waldmünchenu a také kostelní sbor z obce Ast. Zahraje i řízná dechovka. Na závěr bude hrát od 17.30 do 19 hodin adventní hudba.

Autor: Stanislav Šebek

2.12.2015
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Naši prvňáci ze ZŠ Všeruby

Před 80 lety zemřel spisovatel Jan František Hruška.

Před 80 lety zemřel spisovatel Jan František Hruška

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

ON-LINE: Ptejte se lídra KDU-ČSL Stanislava Antoše

Plzeň - Krajský lídr KDU-ČSL pro blížící se parlamentní volby a místostarosta Domažlic Stanislav Antoš odpovídá čtenářům Deníku v on-line rozhovoru. 

Na Pelechách vyhrávaly harmoniky

Pelechy - Harmoniky vyhrávaly v sobotu odpoledne v sále v Pelechách.

Opilý řidič způsobil nehodu

Osvračín – Více než tři promile alkoholu v krve naměřili policisté řidiči, který způsobil střet dvou aut na mostě v Osvračíně. než tři promile. Naštěstí při něm nebyl nikdo zraněn.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení