Betlémy, které jsou oblíbeným doplňkem Vánoc, se od sebe liší zejména svojí skladbou a pojetím. Záleží na tom, ve které oblasti nebo zemi byly vytvořeny.

„V německých betlémech je kladen důraz na architekturu. Jejich betlém představuje konkrétní město, kde nebo pro které byl vytvořen. Oproti tomu středomořské betlémy zobrazují různé profese, tam se vše točí okolo řemesel,“ říká ředitel Muzea Chodska v Domažlicích Josef Nejdl.

A jaké betlémy se líbí jemu osobně? „Řekl bych, že naše české betlémy jsou nejrozmanitější. V nich najdete opravdu všechno, co bylo pro lidi v době, kdy betlém vznikal, důležité. Zobrazují průřez celou společností. Najdete v nich pastýře, myslivce a muzikanty, nechybějí třeba tuláci,“ vypočítává Nejdl. Z betlému lze podle něj vyčíst i to, v jak situované rodině si ho sami vyrobili nebo pro příslušníky jaké vrstvy společnosti byl určený.

„Betlém nevidím jako symbol Vánoc, ale jako umělecký předmět. Vždyť rozestavění betlémů má svá pevná pravidla. Vím, že ve vašem kraji lidé k betlémům hodně tíhnou. Poznala jsem to v době, kdy jsem v 50. letech minulého století začínala svoji učitelskou dráhu v Chodově,“ uvádí členka Spolku českých betlemářů Jiřina Hánová z Rokycan.