VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Valtířov zanikl hned dvakrát

Valtířov /PUTOVÁNÍ PO ZANIKLÝCH OBCÍCH/ - Obec za Novým Kramolínem se vylidnila už v 16. století a poté po druhé světové válce.

2.8.2015
SDÍLEJ:

Zaniklá obec Valtířov.Foto: archiv Muzea Chodska

 Málo frekventovaná klidná silnice z Nového Kramolína na Vranov přivede výletníky po třech a půl kilometrech na místo, kde stávala obec Valtířov. I ji potkal osud jako desítky dalších – dostala se do hraničního pásma a v padesátých letech 20. století došlo k jejímu faktickému zániku.

Dnes ji připomíná památník a informační cedule. Hmotné důkazy existence vsi, kde před sto lety žilo 430 obyvatel, v krajině už nenajdeme.

První zmínka o Valtířovu je datována do roku 1115, pochází z opisu zakládací listiny kladrubského kláštera. Některé prameny však tento opis označují za falzum.
Už jednou byla obec vylidněna, bylo to v 16. století a spolu se vsí tehdy zanikl i gotický kostel. Noví obyvatelé obnovili Valtířov v roce 1865.

Každodenní život ve vsi ukončil odsun německých obyvatel po druhé světové válce. Domy jako stavební materiál získaly v polovině 50. let Československé státní statky v Horšovském Týně.

Administrativně byl Valtířov koncem padesátých let na návrh Okresního národního výboru Horšovský Týn připojen k Novému Kramolínu.
Jméno Valtířov poté bylo ponecháno jako pojmenování místní části obce Nový Kramolín.

V obci působilo několik spolků – hasičský, zemědělský a místní skupina německého šumavského spolku. V obci byla pila a svou živnost zde provozovali 2 hostinští, krejčí, kolář, trafikant, krajkář a obchodník s nitěmi. Katastrální území Valtířov mělo 144 ha lesní a 209 ha zemědělské půdy.

Kudy do Valtířova:

Leží při silnici z Nového Kramolína na Vranovské sedlo (3,5 kilometru za Kramolínem). Cesta je velmi málo frekventovaná, výlet do Valtířova je tak vhodný i pro cyklisty nebo pěší turisty, kteří mohou do Nového Kramolína dojet vlakem nebo autobusem. GPS: 49°28'23.818"N, 12°45'46.966"E

Náš tip: Studánky v okolí

Studánka u zaniklé obce Nuzarov.

Pokud budete po silnici od Nového Kramolína pokračovat dále ve směru na Vranov, dostanete se po 1,5 kilometru na místo, kde stála obec Nuzarov. Hned u silnice se můžete napít ze dvou studánek, které jsou od sebe vzdáleny asi 100 metrů. U Portova pramene i druhé studánky dobří lidé zanechali hrníčky, osvěžení chladnou vodu stojí za to.

Autor: Josef Babor

2.8.2015
SDÍLEJ:

Jak reklamovat koupený dům či byt

Marek Bakoš

A zase ten Bakoš. Tentokrát sestřelil Jihlavu

Další dealeři drog dopadeni

Tachovsko - Tachovským kriminalistům se v boji proti distribuci drog povedl další úspěšný zásah.

Větší podíl z daní města plánují investovat do škol, bydlení i sítí

Domažlicko – Novela zákona o rozpočtovém určení daní od příštího roku zvyšuje podíl obcí a měst na vybrané dani z přidané hodnoty ze současných 21,4 procenta na 23,58 procenta.

AKTUALIZOVÁNO

Vražda v Plzni. Muž zaútočil na druhého mačetou

Plzeň - Policie vyrazila v neděli ráno ohledat místo činu.

FOTOGALERIE: První olejomalbou Zdeňka Martínka byl obraz mostu

Domažlice – Olejomalby Zdeňka Martínka jsou až do konce roku k vidění v jídelně seniorského penzionu v Baldovské ulici 638. Zájemci tak mají možnost seznámit se s dosud veřejnosti nepříliš známou stránkou osobnosti dlouholetého meclovského starosty (2000-2016).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení