VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Váhaví řidiči riskují pokuty

Domažlicko – Motoristy, kteří si nevymění urychleně svůj doklad, policisté v lednu omlouvat nebudou.

2.12.2010
SDÍLEJ:

Z POLICEJNÍ KONTROLY. Policisté nebudou v novém roce shovívaví k těm, které přistihnou za volantem bez platného řidičského průkazu.Foto: DENÍK/Milena Cibulková

Tisíce korun bude muset z peněženky vytáhnout držitel řidičského průkazu vydaného do 31. prosince 2000, pokud se jím prokáže policistům v lednu příštího roku. Na uvedené doklady se vztahuje zákonná, a tudíž bezplatná výměna.

„Zjednodušeně lze říci, že se jedná o řidičské průkazy vydávané ještě policií. Přestože v naší spádové oblasti si už o výměnu požádaly stovky řidičů, k počátku tohoto týdne bylo ještě 1 723 držitelů dokladů, kteří o výměnu nepožádali,“ uvedl včera Deníku vedoucí odboru dopravy Městského úřadu v Domažlicích Jan Koš.

Podle statistik nejsou váhaví řidiči, kteří s výměnou dokladu otálejí, pouze ve spádové oblasti domažlického úřadu, neboť ke stejnému datu je 535 jim podobných i na Horšovskotýnsku.

Jak bude postupovat policie

Zajímalo nás, jakým způsobem budou policisté postupovat vůči těm, kteří o výměnu nepožádají a prokáží se po 31. prosinci řidičským průkazem vydaným do konce roku 2000. Budou vůči nim shovívaví?

„Myslím si, že byla dostatečně dlouhá doba na výměnu těchto dokladů. Není to žádný časově náročný úkon zajít si na městský úřad a podat žádost. Budeme striktně postupovat přesně podle zákona, to znamená, že se jedná o jízdu s neplatným dokladem, což se posuzuje stejně, jako když dotyčný řidičské oprávnění nemá. Hrozí mu pokuta ve výši dva tisíce korun,“ popřel jakoukoliv shovívavost policie Bohuslav Šmejkal z dopravního inspektorátu Policie ČR v Domažlicích.

Co k výměně říkají vedoucí odborů dopravy

„Myslím si, že je zcela zbytečné, aby se řidiči vystavovali nebezpečí takové sankce, když za výměnu platit nemusejí. Naopak, pokud o ni zažádají až v lednu, zaplatí obvyklý správní poplatek,“ upozorňuje vedoucí domažlického odboru dopravy Koš.

„Kvůli bezproblémové výměně řidičských průkazů jsme na úřadě pro veřejnost v pondělí a středu od 7.30 do 17 hodin, v úterky a čtvrtky od 7.30 do 14 hodin a v pátek ještě mimořádně do konce roku od osmi do třinácti hodin. V uvedených dnech je na našem úřadě stabilně přestávka jern v době od 11.30 do 12 hodin. Navzdory tomu lidé o výměnu žádat nechodí a tuto změnu podceňují. Přitom čekací doby se u nás pohybují od pěti do deseti minut,“ popisuje Koš s tím, že ti, kteří by chtěli výměnu zvládnout včas, musejí o ni požádat do 10. prosince. „Pokud přijdou později, nemusí vystavení průkazu centrální výrobna do konce roku stihnout,“ dodává Koš.

Žádné rozšíření úředních hodin neplánují na odboru dopravy Městském úřadu v Horšovském Týně.

„Výměna řidičských průkazů byla široce publikována a myslím si, že všichni o tom vědí. Kdo přijde pozdě, je to jeho věc. Myslím si, že řidiči jsou dospělí lidé, samozřejmě tuším, že se najdou někteří, kteří na to přijdou na Silvestra. Široce známo to bylo všem a nebudeme proto dělat to, co jsme činili jiné roky, kdy jsme tu byli poslední den roku do sedmnácti hodin a stejně nikdo nepřišel,“ prohlásil vedoucí horšovskotýnského odboru dopravy Jan Richtr a dodal, že lidi se nemusejí obávat fronty.

Občané mohou na tento úřad zajít v pondělí a středu od 7.30 do 16.30 hodin, přičemž mezi půl dvanáctou a dvanáctou je polední přestávka. V úterky a čtvrtky pak budou obslouženi jen dopoledne, pátek pak není v Horšovském Týně úředním dnem.

Autor: Milena Cibulková

2.12.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Veřejné záchody v Chodské ulici v Domažlicích. Záměr na jejich rekonstrukci narazil na stanovisko památkářů a sousedů.

Domažlice na veřejné WC stále čekají

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Poberta vybral auto u Draženova

Draženov – Zloděje zřejmě přilákal mobilní telefon, který ležel před sedadlem spolujezdce v uzavřeném audi, které stálo nedaleko Draženova.

Poběžovickou pouť ozdobí muzika, historický program i půlmaratón

Poběžovice – Poběžovický pouťový festival nabízí návštěvníkům třídenní nabitý program. 

Kanický zámek chystá ochutnávky i prohlídky

Kanice – Po roce se kanický zámek opět otevírá veřejnosti. V sobotu se bude konat ochutnávka vín a marmelád, na neděli je přichystán den otevřených dveří.

Kolovečtí připravili třídenní pouťové slavnosti

Koloveč – Oslava 820 let založení městyse Koloveč na Domažlicku se koná od pátku do neděle 18. – 20. srpna.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení