VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Taiwanu jsem si uvědomil, co je pro mě důležité doma

Taiwan, Štichov – Sedmadvacetiletý Ondřej Veselý ze Štichova strávil posledních několik měsíců v Taiwanu.

6.4.2015
SDÍLEJ:

Ondřej Veselý v Taiwanu.Foto: archiv O. Veselého

Studuje poslední ročník doktorského studijního programu na Fakultě elektrotechnické Západočeské univerzity v Plzni a na ostrov v jihovýchodní Asii se vydal v rámci výměnného programu mezi plzeňskou a taiwanskou univerzitou. Na semestrální pobyt odcestoval v září loňského roku a vrátil se letos v polovině února.

Účelem jeho pobytu byla spolupráce se zahraniční institucí a rozšíření znalostí ve studovaném oboru. Podělil se s námi o dojmy z této země.

Jak jste v Taiwanu bydlel, studoval a cestoval?
Ubytování na Taiwanu bylo zajištěno na univerzitní koleji, kde jsem bydlel v jednom pokoji spolu s dalším studentem z Plzně. V rámci studia jsem navštěvoval kurz čínštiny, věnoval se studiu v univerzitní knihovně a konzultoval svou práci s přiděleným školitelem. Na cestování nám tak zbývaly prodloužené víkendy, na které jsme si vždy naplánovali nějaké zajímavé místo k navštívení. Cestovali jsme převážně vlaky, a protože jsme se na Taiwanu cítili velmi bezpečně, využívali jsme i stopování, které se nám díky přívětivosti místních dařilo. Občas jsme k přenocování využívali portál Couchsurfing. Během pobytu jsme zavítali i na blízké Filipíny.

Jak na vás zapůsobili tamní obyvatelé?
Při prvních setkáních s místními studenty mě překvapil hlavně jejich mladistvý vzhled. Připadal jsem si spíše jako na střední škole. To je dáno jednak tím, že pro nás Evropany se Taiwanci jeví mladší, a také tím, že díky následování amerického školského systému nastupují studenti na vysokou školu v nižším věku než my. Studenti byli často také velmi stydliví, a nebylo tedy snadné s nimi komunikovat.
Lidé obecně jsou na Taiwanu velmi milí a snaží se cizincům vždy pomoci. Je to zřejmě dáno jejich náboženským založením – na Taiwanu vyznává většina buddhismus a taoismus.

Jaké jejich zvyky vás překvapily nebo vám přišly zajímavé?
Překvapilo mne uspořádání a strohost jejich domů, kdy z ulice se často člověk dívá skrz skleněné dveře rovnou do obýváku, kde je jen pohovka, televize a malý oltář. Další zvláštností je, že Taiwanci jsou velmi zimomřiví. Ač jsou tam nejnižší teploty kolem 15 °C, neváhají místní navléknout péřové bundy. Přitom k tomu na nohách ale nosí žabky. Zajímavé také je, že na Taiwanu se sice oficiálně neslaví Vánoce, ale vánoční výzdoba byla v druhé polovině prosince po celé univerzitě. Přikládám to jejich zálibě v dekoracích a západním způsobu života, kdy je zde vidět vliv zejména americké kultury. Nakonec bych rád zmínil, že mi tamní studenti připadali poměrně dost infantilní, což jen dokresloval obrázek medvídka Pú na dveřích záchodu v univerzitní knihovně.

Jaký pro vás byl taiwanský jídelníček?
Jídelníček sestává ze základu v podobě rýže nebo nudlí, k tomu vepřové nebo kuřecí maso a nepřeberné množství různě upravené zeleniny. Dále samozřejmě plody moře a různé další místní pochutiny. Překvapivé ale je, že ze zvířat zpracovávají úplně vše, a tak na populárních nočních trzích často narazíte na grilované kuřecí krky, hlavy i pařáty. Těmto pochoutkám jsem se vyhnul. Lokální specialitou je takzvané smradlavé tofu, což je speciálně marinovaný pokrm z tofu podávaný s koriandrem. Chuťově celkem zajímavá záležitost vydávající ovšem odporný zápach, který mne po pár soustech od dalšího ochutnávání odradil.

Měl jste nějaký obzvlášť příjemný nebo naopak nepříjemný zážitek?
Mým největším zážitkem z Taiwanu byla návštěva největšího buddhistického kláštera v zemi, kde jsou pořádány víkendové pobyty pro zahraniční studenty. Měli jsme tam možnost poznat zblízka život mnichů v klášteře i buddhistickou kulturu. Měli jsme možnost vyzkoušet si meditaci, čínskou kaligrafii, tradiční přípravu čaje i ranní modlitby. Zároveň jsme navštívili obrovský buddhistický památník těsně sousedící s klášterem. Byl to pro mne jeden z nezapomenutelných zážitků.
Nejhorším zážitkem byla zřejmě asi zmíněná ochutnávka smradlavého tofu.

Čím se Taiwan odlišuje od ostatních zemí v jihovýchodní Asii?
Taiwan na rozdíl od pevninské Číny používá tradiční čínské znaky. V pevninské Číně je dnes již zaveden systém zjednodušených znaků. Taiwan také není mezinárodně uznávaný jako samostatný stát, ale je považován za součást Číny. Přesto má ale vlastní vládu, prezidenta a měnu. Situace je v tomto směru pro cizince poněkud nepřehledná.

Čím pobyt v Taiwanu obohatil váš život?
Jedná se o mou zatím nejdelší cestu do zahraničí – nikdy jsem tak daleko od domova nebyl a ten pocit byl zvláštní. Za nejpřínosnější považuji právě toto odloučení, i když to nebylo spojeno s pozitivními pocity. Po nějakém čase, až vyprchala většina nadšení ze všeho nového a nevšedního, jsem si začal více a více uvědomovat, co je pro mne důležité doma, co mi chybí. Blízcí a kamarádi, se kterými si člověk může popovídat. Obyčejné věci jako český chléb a polévka od babičky. Snad jsem si začal toho všeho více vážit.

Máte na kontě ještě nějaké další zajímavé cesty? A kam byste rád zavítal příště?
Mám za sebou řadu cest po Evropě, zavítal jsem do afrického Maroka, v rámci vědecké práce jsem pobyl krátký čas v USA, se studentskou organizací AEGEE jsem loni projel polovinu Transsibiřské magistrály, a Taiwan tak byl takovým pokračováním mé cesty na východ.
Co se týče dalšího cestování, nic konkrétního zatím v plánu nemám. Chtěl bych se ale někdy podívat do Mongolska, Indie a do některé ze zemí jižní Ameriky.

Více o Ondřejovi Veselém i jeho fotografické tvorbě najdete na jeho stránkách veselo.eu.

Autor: Stanislav Šebek

6.4.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ford Fiesta.
AUTOMIX.CZ
14

Dá se koupit spolehlivé auto za 50 tisíc? Tyto vozy mohou být výhrou

Kolovečtí pili pivo a házeli sudy.
26

FOTO: Kolovečtí pili pivo a házeli sudy

FOTOGALERIE: Nejlepší guláš uvařili hasiči z Žíňan

Pelechy – Devět soutěžících se o uplynulém víkendu utkalo v obci Pelechy o titul nejlepšího kuchaře. Ve stanu u hospody se totiž konal již šestý ročník ve vaření GurGulu – gurmánského guláše.

Opustili nás

Domažlicko - Přinášíme přehled zemřelých na Domažlicku za uplynulé dny.

Kostelem sv. Mikuláše ve Kdyni zněly varhany

Kdyně – V kostele sv. Mikuláše ve Kdyni se v neděli konal devátý ročník celorepublikového Českého varhanního festivalu, jehož cílem je propagace historických varhan.

Kracíkovi role učitele nevadí. Mladým pomůžu rád, říká útočník

Plzeň – Vytáhnout nahoru další mladíky. Úkol pro hokejového útočníka Jaroslava Kracíka, který se po návratu ze zahraničí chystá v mateřské Škodě Plzeň už na třetí sezonu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení