VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Poběžovicích prostaví 93 milionů korun

POBĚŽOVICE - Tranzitní dopravu mimo Poběžovice by měla už za rok odvést mimo město přeložka, jejíž základní kámen byl slavnostně odhalen v Poběžovicích

16.11.2008
SDÍLEJ:

Poklepání na základní kámen obchvatu Poběžovic. Zbrusu novými zednickými kladívky tak učinili (zleva) za zhotovitele díla Karel Šimek, starosta Hynek Říha za Poběžovice a Miroslav Jaroš a Vladislav Vilímec za krajský úřadFoto: DENÍK/Milena Cibulková

„Musím z tohoto místa říci, že inženýr Kohout, který byl místostarostou v minulém volebním období, se významným způsobem zasloužil o vznik tohoto projektu. Jemu především patří z mých úst největší dík,“ předeslal ve svém projevu poběžovický starosta Hynek Říha s tím, že to byla záležitost, kterou se snažili společnými silami prosadit.

Poběžovice se podílely na na přípravě díla zpracováním dokumentace pro územní rozhodnutí a vyřešením majetkoprávních vztahů k pozemkům pod budoucí silnicí. „Pozemky ní budou po dokončení díla převedeny na Plzeňský kraj,“ doplnil Říha.

„Zahajujeme největší akci na okrese Domažlice a budoucích krajských komunikací financované z reginálního operačního programu. Musím na konto té akce také potvrdit, že nebylo jednoduché ji do programu prosadit, neboť program není jen v režii Plzeňského kraje, ale i v režii Jihočeského kraje, takže k takové stavbě musí vždy být souhlas obou v rámci regionu soudržnosti. Považuji za výjimečné, že se nám podařilo díky úpravám projektů dostat se od povolebních představ, že to bude stát 120–150 milionů, na částku 95 milionů včetně DPH. Považuji to za obrovský úspěch Plzeňského kraje. Nikdo nemůže v této chvíli pochybovat o efektivitě projektu. Mně to těší i z toho důvodu, že je to stavba na domažlickém okrese,“ uvedl v té chvíli ještě ekonomický náměstek hejtmana Plzeňského kraje Vladislav Vilímec s tím, že pojali strategii využívat peněz z Evropské unie především na ty stavby, na které běžně peníze z krajského rozpočtu nemohou dávat, neboť by museli v krajském měřítku omezit veškeré další investice.

„Popřál bych Poběžovicím a celému regionu, aby přeložka pomohla. je to přesně styp stavby, na kterou by se měly evropské prostředky vynakládat,“ zakončil Vilímec.

„Kolega Vilímec řekl, že naše mise zítra končí, ale doufám, že nekončí taková vize, jakou jsme nastavili: To, že dál půjdou investice do silnic. Když jsme začínali, investice do silnic v celém kraji činily 350 milionů korun, letošní rok končíme s číslem 650 milionů korun, je to téměř dvojnásobek a jedná se o zdroje z rozpočtu kraje. V letošním roce nám ještě pomohl Státní fond dopravní infarastruktury částkou necelých 95 milionů korun,“ připomněl v Poběžovicích krajský radní pro dopravu Miroslav Jaroš.

„Na domažlickém okrese se za posledních osm let udělalo pro silnice hodně. Chtěl bych poděkovat zejména panu Vilímcovi, radnímu Jarošovi i vedoucímu odboru dopravy inženýru Vejpravovi. To, co bylo nastíněno v předchozím období – je tady také pan Sterzl, se podařilo dotáhnout do konce. Chtěl bych upozornit na jednu věc. Plzeňský kraj je jediný, který není kvůli silnicím zadlužený,“ uvedl ředitel Správy a údržby silnic Domažlice Josef Šimánek a pokračoval: „Včera jsem byl na ministerské poradě. Plzeňský kraj je jediný, který není zadlužený a nepůjčuje si od Evropské banky na opravu silnic, což má obrovskou výhodu. Půjčím–li si peníze, musím splácet. A například Jihomoravský a Severomoravský kraj stojí před problémem – z čeho splácet. Patří vám náš dík a jsem rád, že jsme mohli spolupracovat.“

Po proslovech došlo na poklepání základního kamene poběžovické přeložky silnice, který pochází, stejně jako ostatní, jež bude při stavbě používán, z luženického dolu. Vše má být hotové v závěru příštího roku.

Přeložka silnice II/196
Délka: 1 583,6 metru: 673,5 metru včetně chodníku po jedné straně
Součástí přeložky je: sedm nových propustků, jeden most z nosníků o délce 24 metrů, přeložka vysokého napětí a sdělovacích kabelů, odvodnění komunikace, zhotovení splaškové kanalizace, vodovodu, veřejného osvětlení a sadových úprav. V místě napojení na silnici II/195 okružní křižovatka.
Předpokládaný náklad stavby: 93 milionů a 158 565 Kč.
Financování: EU v rámci ROP NUTS II Jihozápad, Plzeňský kraj a částečně město Poběžovice.
Projektoval: Stafin Plzeň
Dodavatel stavby: Dálniční stavby Praha, a. s.

Autor: Milena Cibulková

Místo události:
16.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Veřejné záchody v Chodské ulici v Domažlicích. Záměr na jejich rekonstrukci narazil na stanovisko památkářů a sousedů.

Domažlice na veřejné WC stále čekají

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Poberta vybral auto u Draženova

Draženov – Zloděje zřejmě přilákal mobilní telefon, který ležel před sedadlem spolujezdce v uzavřeném audi, které stálo nedaleko Draženova.

Poběžovickou pouť ozdobí muzika, historický program i půlmaratón

Poběžovice – Poběžovický pouťový festival nabízí návštěvníkům třídenní nabitý program. 

Kanický zámek chystá ochutnávky i prohlídky

Kanice – Po roce se kanický zámek opět otevírá veřejnosti. V sobotu se bude konat ochutnávka vín a marmelád, na neděli je přichystán den otevřených dveří.

Kolovečtí připravili třídenní pouťové slavnosti

Koloveč – Oslava 820 let založení městyse Koloveč na Domažlicku se koná od pátku do neděle 18. – 20. srpna.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení