VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V nemocnici by si lidé měli vycházet vstříc

Brnířov – Byl to týden, který by raději oželel, ale… Pobyt na lůžku v nemocnici však Václavu Bouberlemu z Brnířova přesto něco dal – měl dost času na přemýšlení, a tak si mohl v hlavě probrat životní priority.

31.3.2015
SDÍLEJ:

Václav Bouberle.Foto: Deníkú Stanislav Šebek

 „Každý zdravý člověk by se měl na několik dní nechat připoutat na lůžko do zkušební nemocnice, aby si vážil svého zdraví a aby jen na zkoušku poznal, co je to bezmoc," říká v nadsázce a s pokorou.

Do února 64letý strojař a zámečník neokusil pobyt v nemocnici. To se změnilo po nešťastném pádu. „Narazil jsem si páteř. Myslel jsem, že to za den dva rozchodím, ale to se nepodařilo."

Po návštěvě ambulance v Domažlické nemocnici si vyslechl nepříjemnou zprávu: „Máte zlomený obratel, musíte tu zůstat. Musíte být na lůžku a v klidu," sdělil mu lékař.

„Oponoval jsem, že to bude asi omyl, ale lékař byl nekompromisní a já se poprvé v životě stal ´ležákem´. Nesměl jsem se zvednout, dokonce ani jít na toaletu. Na nečinnost jsem do té doby nebyl vůbec zvyklý. Jsem prakticky zaměřený člověk, v rámci rodiny jsem se podílel na stavbě několika domů, jsem zvyklý stále něco dělat. Hlavou mi proběhly všelijaké myšlenky. Mimo jiné i to, že při větší smůle bych se mohl stát ležákem natrvalo. Byla to hrozná představa," vzpomíná Brnířovan.

„Uvědomil jsem si, že když je někdo upoután na lůžko, a přesto si zachová pozitivní myšlení, je to hodné obdivu. Pro ty, kteří se o takto nemocné starají, je to nepředstavitelný zápřah a zaslouží si úctu a obdiv."

„Na práci lékařů a ošetřujícího personálu na chirurgickém oddělení Domažlické nemocnice, které vede pan primář Jindřich Křižan, jsem nemohl ani v nejmenším stěžovat. Naopak, velmi oceňuji ochotu a úslužnost celého personálu a jejich jednání s pacienty, i když to nemají s některými snadné."
Čtyři dny čekal na přípravu korzetu, který musí nosit pro zpevnění a držení těla.

„Pak jsem byl přestěhován na jiný pokoj, kde mi sedmnáctiletý spolupacient vyprávěl o mém předchůdci na tomto pokoji, s kterým bylo velmi těžké vyjít, který si pořád na něco stěžoval a otravoval život pacientům i personálu. Především v nemocnici by si měli lidé vycházet vstříc a vzájemně si pomáhat," konstatuje pan Bouberle.

Příjemným zpestřením a vzpruhou při jeho pobytu v nemocnici byla návštěva jeho rodiny, zejména jeho vnuků.

„Mimo jiné je zaujaly knoflíky u polohovací postele. Čtyřletému Tobíkovi pak můj spolupacient Tonda ukázal velké fialové podlitiny na zádech, které byly způsobeny úrazem, a s vnukem jsme si pak na Tondův účet zavtipkovali, že musel spadnout do kádě s fialovou barvou," usmívá se při vzpomínce na veselejší zážitek Václav Bouberle.

„Poděkovat chci také panu doktoru Mulačovi z rentgenologického oddělení za ohleduplný a laskavý přístup k pacientům," dodává brnířovský pacient.
„Velmi příjemně mě překvapila slušná kvalita nemocniční stravy, nad kterou někteří pacienti ohrnují nos. Moje manželka je výborná kuchařka, mám možnost srovnání, a přesto jsem byl spokojen," zmiňuje svůj další postřeh.

„Ke zveřejnění svých zážitků a pocitů z pobytu v Domažlické nemocnici jsem se rozhodl, abych ocenil práci tamního personálu. Mrzí mě, když si za obětavou práci pochvalu málokdy vyslechnou," uzavírá Václav Bouberle.

Autor: Josef Babor

31.3.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Opustili nás.

Opustili nás

Mladý řidič havaroval v Borovici.

Mladý řidič havaroval v Borovici, před jízdou pil

Veteráni zamíří do serpentin pod Korábem

Domažlice – Již tuto sobotu, 19. srpna, pořádá Veteran car club Domažlice 43. ročník mezinárodní Jízdy spolehlivosti historických vozidel. Přestože je určena pouze pro automobily a motocykly do roku výroby 1955, pořadatelé obdrželi téměř 140 přihlášek českých i německých zájemců o start.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Nezletilá dívka měla 2,2 promile

Domažlice – V úterý před pátou hodinou ráno přijali domažličtí policisté oznámení o tom, že na schodech před domažlickým barem sedí žena, která není schopná mluvit, jen heká a nereaguje.

FOTO: U Hostouně se střetly tři osobní vozy

Hostouň - Záchranáři ve středu ráno zasahovali u dopravní nehody 3 osobních automobilů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení