VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V nejmenším muzeu v Česku si návštěvníky váží

Křenovy – Minimuzeum vah v Křenovech vymysleli chlapi v hospodě, postavili je svépomocí.

14.9.2015
SDÍLEJ:

Průvodkyně Věra Mariánová ukazuje malé kapesní váhy na opium a dřevěné pouzdro s vyřezávanými slony, do kterého se ukrývají. Exponát pochází z Barmy.Foto: Deník/ Stanislav Šebek

Minimuzeum vah v Křenovech je opravdu malé. Dokonce tak malé, že stačí, aby do něj zavítal jeden nebo dva návštěvníci s průvodkyní a hned je v něm doslova 'narváno'. Má výstavní plochu pouhých 4,23 metrů čtverečních a České knize rekordů je proto zapsáno jako nejmenší muzeum v zemi.

Když zavítáte do Křenov a chcete si muzeum prohlédnout, otevře vám je na požádání ochotná Věra Marianová, která je průvodkyní muzea. Pokud je to však možné, dává přednost předem objednaným návštěvníkům.

„Většinou výletníci dorazí, zrovna když si sedám k obědu. Takže ho hrozně rychle sním, ani se nepřevleču, vezmu klíče a jdu jim muzeum ukázat. Jindy zas mám něco na plotně, připravuji třeba řízky k výročí svatby, když přijede skupina cyklistů a chce si prohlédnout váhy. Je to takový zákon schválnosti," směje se. „Ale ukazovat lidem muzeum mě moc baví, je to legrace."
Nápad založit v Křenovech unikátní muzeum vah vznikl před deseti lety při hovoru nad pivem v hospodě.

Křenovští chlapi se radili jak naložit s bývalým vážním domkem na návsi. Ten vznikl v době kolektivizace v 50. letech a sloužil místnímu JZD Dolina jako zemědělská váha. Časem se ale přestala používat a jen chátrala uprostřed obce.

Nápad křenovského chalupáře doktora Houdka objekt zrekonstruovat se místním zalíbil a pod vedením Stefana Zmarslyho, který společně s obcí opravu financoval, začali společně objekt přestavovat na tématické muzeum. Křenovští odpracovali zhruba 350 hodin a muzeum bylo otevřeno v květnu roku 2006.

A co dnes vlastně v křenovském muzeu najdeme?

V expozici jsou zastoupeny funkční váhy z celého světa s hmotnostním rozsahem od 2 gramů do 16 tun. Návštěvníci mohou zhlédnout například váhy lékařské, osobní, kuchyňské, krámské, decimální, poměrové, rybářské, poštovní, vojenské kapesní váhy či různá závaží. Často se jedná o velmi zajímavé a specifické unikáty, ať už jde o zdobnou kuchyňskou váhu s malovanými holandskými motivy nebo o ruční váhu na opium z Barmy.

Muzeum začínalo s pouhými osmnácti exponáty, dnes jich vlastní více než čtyřicet, velká část jich je ovšem v depozitáři, protože by se do miniaturního muzea nevešly.

Většinu exponátů věnovali místní občané a další nadšenci, kteří chtěli muzeum podpořit.

„Toulavá kamera jednou odvysílala reportáž o našem muzeu a pak už to jelo – lidé nám začali vozit spoustu vah," říká Marianová.

Milan Helus z Neuměře věnoval muzeu ruskou rybářskou váhu ze 60. let, Český hydrometeorologický ústav Plzeň zase speciální 'trubicovou' váhu na určení objemu vody v určité vrstvě sněhu. Mysliveckou váhu z 30. let používanou k dávkování množství střelného prachu zase darovala p. Machačová z Frýdku Místku. Zajímavý původ mají i dva historické mincíře – jeden nalezl pan Kapr ze Staňkova na polní cestě během výletu, druhý, ruský, mincíř objevil Josef Žáček z Meclova mezi kovošrotem.

Největším exponátem je přímo samotné muzeum. Dosud v sobě ukrývá funkční mechanismus zemědělské šestnáctitunové váhy, místo traktorů nebo obilí se na kovové plošině před domkem nyní váží skupiny turistů. O muzeum je zájem a často sem zavítají skupiny cyklistů, školní výlety nebo i celé dva autobusy turistů.

„Vždy, když přijede nějaká skupina, můžeme je společně zvážit a mohou přitom hádat, jak jsou asi všichni dohromady těžcí. Pamatuji, že jsme tu jednou měli skupinu dětí ze školy. Jeden chlapec řekl, že dohromady určitě váží 1850 kilogramů, a trefil to na kilo přesně," vzpomíná průvodkyně a dodává, že jednotlivci se pak mohou zvážit přímo v muzeu na staré nádrážní váze.

Návštěvní doba je oficiálně od května do října každý den zhruba do 16 hodin. Po dohodě lze navštívit muzeum i v jiném čase. Telefon pro objednání je 723 961 171.

Autor: Stanislav Šebek

14.9.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ford Fiesta.
AUTOMIX.CZ
14

Dá se koupit spolehlivé auto za 50 tisíc? Tyto vozy mohou být výhrou

Kolovečtí pili pivo a házeli sudy.
26

FOTO: Kolovečtí pili pivo a házeli sudy

FOTOGALERIE: Nejlepší guláš uvařili hasiči z Žíňan

Pelechy – Devět soutěžících se o uplynulém víkendu utkalo v obci Pelechy o titul nejlepšího kuchaře. Ve stanu u hospody se totiž konal již šestý ročník ve vaření GurGulu – gurmánského guláše.

Opustili nás

Domažlicko - Přinášíme přehled zemřelých na Domažlicku za uplynulé dny.

Kostelem sv. Mikuláše ve Kdyni zněly varhany

Kdyně – V kostele sv. Mikuláše ve Kdyni se v neděli konal devátý ročník celorepublikového Českého varhanního festivalu, jehož cílem je propagace historických varhan.

Kracíkovi role učitele nevadí. Mladým pomůžu rád, říká útočník

Plzeň – Vytáhnout nahoru další mladíky. Úkol pro hokejového útočníka Jaroslava Kracíka, který se po návratu ze zahraničí chystá v mateřské Škodě Plzeň už na třetí sezonu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení