VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V malé obci je živo po celý rok

Nevolice /U VÁS NA NÁVŠTĚVĚ/ - Nevoličtí se i proto, že jsou výborná parta, umějí dobře bavit. Ve většině případů to zvládají sami.

20.6.2012
SDÍLEJ:

UMĚJÍ SI UDĚLAT LEGRACI SAMI ZE SEBE. V tom zřejmě spočívá úspěch Nevolických při pořádání nejrůznějších akcí. Náš snímek je z jednoho z masopustních průvodů, kde excelovaly tamní hasičky. O nic pozadu přitom nezůstává pan starosta, který se o masopustu mFoto: Deník/Milena Cibulková

Málokdo by předpokládal v malé obci s necelými dvěma stovkami obyvatel tak rozmanitý společenský život. Už také vzhledem k tomu, že obec je od města Domažlic co by kamenem dohodil, takže návštěva tamního kina a kulturních akcí se přímo nabízí.

„Nejedná se jen o kulturní akce, ale také o výlety a mnohé další. Nedávno jsme je počítali a dospěli jsme k sedmnácti nebo osmnácti různým akcím," předesílá starosta Josef Velek.

Nevolický kalendář se odvíjí od silvestrovské oslavy.

„Naposledy jsme slavili silvestr jako posezení bez muziky, ale i tak byla vynikající zábava, tančili jsme, prostě to nemělo chybu," říká zastupitel a velitel hasičů Martin Škuta.

V lednu začínají Nevoličtí hasičským bálem, pak přijde na řadu masopust.

„Masopustní průvod si ceníme už z toho důvodu, že je to akce dvou vesnic – Nevolic a Stráže. Myslím si, že takovou tradici mají málokde, my takto chodíme už 14 let. Se Stráží je vynikající spolupráce a masek se účastní kolem 80, už jich bylo i sto," podotýká jednatel SDH Nevolice Václav Kůstka.

Březen patří tradičně setkání nevolických seniorů a pak také oslavě Josefů. „Důchodci se na setkání vždy moc těší," připomíná místostarostka Anna Cichá.

„Letos jsme poprvé nepořádali klasickou Josefovskou zábavu, nahradili jsme ji Pyžamovým bálem, což byla velká legrace," říká k oslavě ´národního´ svátku starosta.

Další období roku bývá v Nevolicích ´zasvěceno´ nejen Velikonocům, ale také úklidu obce, sběru železného šrotu a stavění májky.

Následuje účast na okrskové hasičské soutěži. „Bereme si autobus od ZOD Mrákov, který na ni vozí diváky," připomíná Velek.

„Když jsme ji před lety pořádali, dá se říci, že se na ni zase vrátili diváci a už to tak zůstalo. Od té doby na okrskovou soutěž opět diváci začali chodit," doplňuje ho Kůstka.

V červnu slaví v Nevolicích Den dětí a červenec, kdy většina lidí jezdí na dovolenou, je takzvaný oddechový měsíc. „Na konci prázdnin děláme vždy nějakou akci, ať už je to rozloučení s prázdninami, byl tu také lampionový průvod," vypočítává místostarostka.

Tradici a velkou oblibu mají v Nevolicích obecní výlety.

„Pořádáme je několik let, vždy se ten den ves vyprázdní," směje se Kůstka.

„Na místo dojedeme vlakem nebo autobusem, pak děláme pochod. Loni jsme byli na Čerchově, ale rozbil se autobus. Museli jsme zalarmovat ty, kteří ještě zůstali doma. Pod Čerchovem nebyla právě pěkná atmosféra, už byla téměř tma, když pro nás a děti přijeli, navíc pršelo. Ale sedm aut nás nakonec odvezlo domů," smějí se Nevoličtí.

Vůbec jim prý nevadí, že jejich kaplička je zasvěcena sv. Martinovi, takže pouť připadá až na listopad. „Bývá hojně navštěvovaná mše a s atrakcemi přijíždí rodina Duchoňova, a to už déle než půl století. O pouťové zábavě se klubovna Cíbovna zcela zaplní, chodí tak stovka lidí a není ani kde stát," směje se Kůstka.

Poslední měsíc v roce si také užívají, nechybí rozsvěcení vánočního stromku, živý betlém, koledy a vše, co k Vánocům patří. Předchozí neúplný výčet akcí ukazuje, že Nevoličtí se vůbec neumějí nudit.

Starosta Josef Velek se o masopustu takto mění.

Foto: Starosta Josef Velek se o masopustu mění na faráře.

Autor: Milena Cibulková

20.6.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Vernisáž výstavy Zdeňka Martínka v domažlickém penzionu v Baldovské ulici.
13

FOTOGALERIE: První olejomalbou Zdeňka Martínka byl obraz mostu

Bezdomovci Václavu Dražskému hrozí za znásilnění a další trestnou činnost až 10 let vězení.
4

Družku znásilňoval, pak ji oloupil

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Plzeňský kraj - Hasiči odstraňovali padlé stromy a větve na více než třiceti místech.

Mladý zločinec opět utekl

Klatovsko, Hostouň – Zřejmě nejnebezpečnějšímu mladistvému zločinci z Klatovska se opět podařilo utéci z výchovného ústavu v Hostouni, a to přesto, že má nařízenu ochrannou výchovu. Dopaden byl až po bezmála dvou týdnech.

Domažlice na veřejné WC stále čekají

Domažlice - Veřejné záchody v Domažlicích v současné době nenajdete. 

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení