VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Lomikarově aleji musejí padnout dva stromy

Trhanovsko /FOTOGALERIE, VIDEO/ – Odborníci ozdravují památné lípy mezi Trhanovem a Hamrem. Za odstraněné stromy vysadí nové.

9.10.2014
SDÍLEJ:

„Tenhle strom dosazený do aleje měl být ošetřený už dávno,“ řekl nám arborista.Foto: Deník/Milena Cibulková

Výšková plošina a lezci na stromech, to je obrázek, který se naskýtá v těchto dnech motoristům projíždějícím po silnici č. II/195 Trhanov – Klenčí.

„Provádíme tu ošetření památné Lomikarovy aleje. Dělají se tady zdravotní řezy, nebo redukce korun stromů. U mladých stromů se provádějí výchovné řezy," nastínil zásahy do aleje Petr Růžička z odborné firmy Baobab – péče o zeleň ze středočeských Únětic, která získala zakázku.

O ni se ucházelo celkem sedm subjektů. Jako nejvhodnější pak byla vybrána nabídka holýšovské firmy Profi Tree Work.

„Byla shledána úplnou a splňující všechny kvalifikační požadavky, proto komise doporučila zadavateli, aby zadal veřejnou zakázku a následně uzavřel smlouvu s tímto uchazečem, který předložil nabídkovou cenu 320 681 Kč bez DPH," uvádí ve zprávě zadavatele Ludmila Kvardová z SÚS Plzeňského kraje.

Silničáři nakonec museli zvolit pro úpravu aleje firmu vyhodnocenou na druhém místě s nabídkovou cenou ve výši 368 395 Kč, což je včetně DPH 445 758 Kč, neboť holýšovská firma neposkytla součinnost k uzavření smlouvy.

„Většinu ošetření stromů v této aleji provádíme z lana. Na zdravotní řezy se musíte dostat do koruny stromu, což je z plošiny komplikované," podotkl během prací Růžička.

Přítomnost plošiny zdůvodnil takto: „Výhoda je, že z ní můžeme provádět ze silnice redukci korun tam, kde je zpevněná plocha. Tady nahoře je vidět pružná vazba, již vyměníme za vrtanou, umístí se tam táhla a spojí se ocelovým lanem. Ty nejstarší stromy zajištění potřebují, je jim odhadem od 150 do 250 let. Ale 90 % stromů je nutné ošetřovat z lana. Nelze kolem nich jezdit, protože by se poškodily kořeny," vysvětlil Růžička s tím, že ošetření zahájili v pondělí 6. října a potrvá minimálně dva týdny.

„Ošetřuje se tady přes 100 stromů. Dva se kvůli kořenové hnilobě musejí pokácet a odstraní se také asi tři stromy z mladší výsadby, které mají poškozené kmínky. Ty nejdou ošetřit," doplnil na závěr ing. Růžička z oddělení péče o stromy fi. Baobab, který na práce v trhanovské Lomikarově aleji osobně dohlíží.

Autor: Milena Cibulková

Místo události:
9.10.2014
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Z víkendového programu na zámku Depold v Kanicích.

Kanický zámek chystá ochutnávky i prohlídky

Přemílání starých bab na mladá děvčata - lidová taškařice v Kolovči byla hlavním magnetem tamní pouti.

Kolovečtí připravili třídenní pouťové slavnosti

Zloděj ukradl z pozemku u domu motorku, klíče i technický průkaz

Horšovský Týn – V úterý dosud neznámý pachatel ukradl z pozemku u domu v Horšovském Týně zaparkovaný motocykl MS Piaggio včetně klíče k motocyklu a malého technického průkazu.

Muž zemřel i přes pomoc kolegů

Meclov – Dramatické chvíle prožívali ve středu dopoledne lidé v jedné meclovské firmě.

Ženu týral tak, že chtěla skočit pod vlak

Klatovsko – Cítila se jako kus hadru. Přála si, aby se druhý den ráno už neprobudila a vážně přemýšlela o sebevraždě skokem pod vlak. Až do takového stavu dohnal svoji o 18 let mladší partnerku 63letý invalidní důchodce z Klatovska.

Mezi veterány je přihlášen i 107 let starý automobil

Domažlice – Sobotní 43. ročník Jízdy spolehlivosti historických vozidel pořádaný Veteran car clubem Domažlice slibuje opět skvělou podívanou na krásné staré stroje. Startovní pole je tradičně velmi pestré, abecedně vzato od aerovek až po Zündapp. Celkem 6 motocyklů a 7 automobilů je starých 90 a více let.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení