VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Baarově rodišti se nachází mnoho památek

KLENČÍ POD ČERCHOVEM - Klenčí pod Čerchovem je rodištěm významných osobností a nabízí k návštěvě i celou řadu historických pamětihodností

12.1.2009
SDÍLEJ:

V zimě je dům čp. 140 na náměstí v Klenčí uzavřen. Od května však můžete muzeum, připomínající život a tvorbu známého spisovatele J. Š. Baara, opět navštívit.Foto: Deník/ Stanislav Šebek

V posledním dílu našeho seriálu o Klenčí si připomeneme památky, které můžete v městysu nalézt, a také některé jeho významné rodáky.
Střed Klenčí je od roku 1995 vyhlášen památkovou zónou a nachází se zde celá řada historicky hodnotných památek.

Muzeum J. Š. Baara
Baarovo muzeum naleznete přímo na náměstí v domě čp. 140. Patrová budova, krytá mansardovou střechou, pochází z poloviny 19. století. Muzeum zde bylo zřízeno v roce 1926 a v exponátech přibližuje chodský národopis.

Sbírky umístěné v přízemí ukazují historii Klenčí do r. 1945, v patře se pak nachází památník upomínají na spisovatelův život i tvorbu a také na jeho byt. V zimě je muzeum uzavřeno, navštívit ho můžete opět od května.

Výhledy
Na Výhledech stojí známý pomník J. Š. Baara z roku 1933 od sochaře Ladislava Šalouna. Za okupace byl pomník zbořen, sochu z bronzu se však podařilo ukrýt v Chodském hradě v Domažlicích. Po osvobození byl pomník opět postaven. Najdete jej u silnice spojující Domažlice s hraničním přechodem Lísková.

Od památníku se naskýtá pohled na Trhanov, Chodov, Hrádek a i na vzdálenější Domažlice. Na Výhledy vede z Klenčí pod Čerchovem „Baarova stezka“.

Kostel sv. Martina
Barokní kostel, zasvěcený sv. Martinovi, byl dokončen pod patronací Filipa Stadiona v roce 1746 a nahradil stávající středověký gotický kostel. Pod presbyteriem je umístěna šlechtická hrobka, v níž je uložen i známý Lomikar a členové rodiny Stadionů.

Stará pošta
Stará pošta patří mezi ojedinělé památky českého poštovnictví. V budově mimo pošty byla i celnice a zájezdní hostinec. Pravidelné poštovní spojení procházelo Klenčím od roku 1546, kdy vládl císař Rudolf II. Nynější patrová stavba pochází z 18. století a bývá dějištěm mnoha koncertů, folklorních slavností a dalších kulturních akcí.

Významní rodáci
V Klenčí pod Čerchovem se narodily hned tři osobnosti, významné nejen pro náš region.

Spisovatel a lesník Jan Vrba bývá nazýván básníkem lesa, stromů a zvěře. V Klenčí se narodil v roce 1889, zemřel v roce 1961. Jeho posmrtně vydané spisy básní, lesnických povídek, románů a studií obsáhly 76 svazků.

Hudební skladatel a chodský národopisec Jindřich Jindřich se zde narodil v roce 1876. Složil přes 170 písní, uchoval čtyři tisíce textů lidových písní ve svém devítidílném Chodském zpěvníku a v Domažlicích vybudoval Chodské muzeum, pro které shromažďoval památky chodského lidového umění. Jeho největším dílem však je 26dílný národopisný sborník Chodsko, který obsahuje chodský slovník, popisuje historii kraje, kulturu, zvyky, zvláštnosti a tradice chodského lidu. Zemřel v roce 1967.

Jindřich Šimon Baar je jednou z nejvýraznějších osobností Chodska. I on se narodil v Klenčí, a to v roce 1869. Vystudoval gymnázium v Domažlicích, byl knězem, básníkem a spisovatelem. Ve své tvorbě se zabýval kněžskou a vesnickou tématikou. Jeho spisy vyšly ve třiceti svazcích. Byl sběratelem chodských pohádek a především autorem vesnické prózy. Dokázal živě vykreslit zvyky každodenního Chodska a svého rodného Klenčí, podat historický a národopisný obraz života v kraji. Ten zobrazil i ve svém nejslavnějším díle, chodské trilogii románů Paní komisarka, Osmačtyřicátníci a Lůsy. Plánovaný čtvrtý díl Baar bohužel nestačil nikdy dokončit. Zemřel ve svém rodišti v roce 1925.

Všichni tři rodáci jsou pochováni na klenečském hřbitově.

V zítřejším pokračování našeho seriálu U vás na návštěvě se podíváme do České Kubice.

Autor: Stanislav Šebek

12.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Přemílání starých bab na mladá děvčata - lidová taškařice v Kolovči byla hlavním magnetem tamní pouti.

Kolovečtí připravili třídenní pouťové slavnosti

Ilustrační foto.

Zloděj ukradl z pozemku u domu motorku, klíče i technický průkaz

Muž zemřel i přes pomoc kolegů

Meclov – Dramatické chvíle prožívali ve středu dopoledne lidé v jedné meclovské firmě.

Ženu týral tak, že chtěla skočit pod vlak

Klatovsko – Cítila se jako kus hadru. Přála si, aby se druhý den ráno už neprobudila a vážně přemýšlela o sebevraždě skokem pod vlak. Až do takového stavu dohnal svoji o 18 let mladší partnerku 63letý invalidní důchodce z Klatovska.

Mezi veterány je přihlášen i 107 let starý automobil

Domažlice – Sobotní 43. ročník Jízdy spolehlivosti historických vozidel pořádaný Veteran car clubem Domažlice slibuje opět skvělou podívanou na krásné staré stroje. Startovní pole je tradičně velmi pestré, abecedně vzato od aerovek až po Zündapp. Celkem 6 motocyklů a 7 automobilů je starých 90 a více let.

Za nehodu u Březí může smyk na kluzké vozovce

Březí – Ve středu dopoledne havaroval řidič vozu Suzuki nedaleko Březí na hlavní silnici I/26. Byl odvezen do nemocnice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení