V posledním dílu našeho seriálu o Klenčí si připomeneme památky, které můžete v městysu nalézt, a také některé jeho významné rodáky.
Střed Klenčí je od roku 1995 vyhlášen památkovou zónou a nachází se zde celá řada historicky hodnotných památek.

Muzeum J. Š. Baara
Baarovo muzeum naleznete přímo na náměstí v domě čp. 140. Patrová budova, krytá mansardovou střechou, pochází z poloviny 19. století. Muzeum zde bylo zřízeno v roce 1926 a v exponátech přibližuje chodský národopis.

Sbírky umístěné v přízemí ukazují historii Klenčí do r. 1945, v patře se pak nachází památník upomínají na spisovatelův život i tvorbu a také na jeho byt. V zimě je muzeum uzavřeno, navštívit ho můžete opět od května.

Výhledy
Na Výhledech stojí známý pomník J. Š. Baara z roku 1933 od sochaře Ladislava Šalouna. Za okupace byl pomník zbořen, sochu z bronzu se však podařilo ukrýt v Chodském hradě v Domažlicích. Po osvobození byl pomník opět postaven. Najdete jej u silnice spojující Domažlice s hraničním přechodem Lísková.

Od památníku se naskýtá pohled na Trhanov, Chodov, Hrádek a i na vzdálenější Domažlice. Na Výhledy vede z Klenčí pod Čerchovem „Baarova stezka“.

Kostel sv. Martina
Barokní kostel, zasvěcený sv. Martinovi, byl dokončen pod patronací Filipa Stadiona v roce 1746 a nahradil stávající středověký gotický kostel. Pod presbyteriem je umístěna šlechtická hrobka, v níž je uložen i známý Lomikar a členové rodiny Stadionů.

Stará pošta
Stará pošta patří mezi ojedinělé památky českého poštovnictví. V budově mimo pošty byla i celnice a zájezdní hostinec. Pravidelné poštovní spojení procházelo Klenčím od roku 1546, kdy vládl císař Rudolf II. Nynější patrová stavba pochází z 18. století a bývá dějištěm mnoha koncertů, folklorních slavností a dalších kulturních akcí.

Významní rodáci
V Klenčí pod Čerchovem se narodily hned tři osobnosti, významné nejen pro náš region.

Spisovatel a lesník Jan Vrba bývá nazýván básníkem lesa, stromů a zvěře. V Klenčí se narodil v roce 1889, zemřel v roce 1961. Jeho posmrtně vydané spisy básní, lesnických povídek, románů a studií obsáhly 76 svazků.

Hudební skladatel a chodský národopisec Jindřich Jindřich se zde narodil v roce 1876. Složil přes 170 písní, uchoval čtyři tisíce textů lidových písní ve svém devítidílném Chodském zpěvníku a v Domažlicích vybudoval Chodské muzeum, pro které shromažďoval památky chodského lidového umění. Jeho největším dílem však je 26dílný národopisný sborník Chodsko, který obsahuje chodský slovník, popisuje historii kraje, kulturu, zvyky, zvláštnosti a tradice chodského lidu. Zemřel v roce 1967.

Jindřich Šimon Baar je jednou z nejvýraznějších osobností Chodska. I on se narodil v Klenčí, a to v roce 1869. Vystudoval gymnázium v Domažlicích, byl knězem, básníkem a spisovatelem. Ve své tvorbě se zabýval kněžskou a vesnickou tématikou. Jeho spisy vyšly ve třiceti svazcích. Byl sběratelem chodských pohádek a především autorem vesnické prózy. Dokázal živě vykreslit zvyky každodenního Chodska a svého rodného Klenčí, podat historický a národopisný obraz života v kraji. Ten zobrazil i ve svém nejslavnějším díle, chodské trilogii románů Paní komisarka, Osmačtyřicátníci a Lůsy. Plánovaný čtvrtý díl Baar bohužel nestačil nikdy dokončit. Zemřel ve svém rodišti v roce 1925.

Všichni tři rodáci jsou pochováni na klenečském hřbitově.

V zítřejším pokračování našeho seriálu U vás na návštěvě se podíváme do České Kubice.