VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V archivu připravují listiny Karla IV.

Horšovský Týn – Dvě originální pergamenové listiny vydané Karlem IV. budou vystaveny v badatelně Státního okresního archivu Domažlice sídlícího na náměstí v Horšovském Týně.

10.5.2016
SDÍLEJ:

ROZSÁHLÉ PRASKLINY se ukázaly již při čištění této pečeti. Jejich závažnost byla potvrzena pod mikroskopem.Foto: Státní archiv Domažlice

Archivářky představí unikátní dokumenty s pečetí českého krále a římského císaře Karla IV. začátkem června v rámci Mezinárodního dne archivů a u příležitosti 700. výročí narození tohoto panovníka.

Listiny pocházejí z let 1363 a 1375, starší z nich povoluje v Domažlicích čtrnáctidenní výroční trh a týdenní dobytčí trh. Dále listina obsahuje ustanovení platná pro kupce.

Druhá z listin byla vydaná pro Horšovský Týn a představuje nejstarší písemnost uloženou v archivním fondu Archivu města Horšovský Týn. Karel IV. v ní na žádost pražského arcibiskupa Jana Očka z Vlašimi povoluje horšovskotýnským měšťanům vybírat clo a výnos z něj použít na vydláždění města a k všeobecnému prospěchu.

Samotné blížící se červnové prezentaci předcházel odborný a podrobný průzkum fyzického stavu listin, který provedly pracovnice restaurátorského ateliéru.

„Pergamenové listiny, restaurované již před mnoha lety a nacházející se na první pohled v dobré fyzické kondici, byly očištěny měkkou gumou a jemným štětcem za účelem odstranění časem nanesených nečistot," popsala konzervátorka Lucie Šimková, která v uplynulých dnech společně s kolegyní Jiřinou Vasiovou provedla zabezpečovací konzervační zásah pergamenových listin.

Oba dokumenty se pyšní krásnou přivěšenou voskovou pečetí Karla IV.

„Pečetě byly ošetřeny benátským mýdlem a destilovanou vodou. Při bližším prozkoumání pečetního vzoru pod mikroskopem byly odhaleny praskliny vážnějšího charakteru, které bylo nutno opravit, a to protavením a následným doplněním včelím voskem. Na závěr byly pečetě konzervovány propolisem," popsala Šimková a vysvětlila, že i když je listina uložena v optimálních klimatických podmínkách, pečetní vosk v průběhu let inklinuje k vysychání zejména v místě prasklin, a hrozí tak další postupná deformace pečeti vedoucí až k postupnému odlupování jednotlivých vrstev vosku. Bez včasného zásahu může dokonce dojít k rozpadu pečeti na několik částí.

Obě pergamenové listiny jsou nyní připraveny ke krátkodobému vystavení v badatelně archivu. Veřejnost si je bude moci prohlédnout ve dnech 9. a 10. června 2016 vždy od 10 do 17 hodin v rámci Dne otevřených dveří. Kromě toho se budou konat i komentované prohlídky archivu a restaurátorského atelieru vždy od 10, 13, 15 a 16.30 hodin.

Lucie Šimková, (seb)

ČIŠTĚNÍ voskové pečeti Karla IV. benátským mýdlem.

ČIŠTĚNÍ voskové pečeti Karla IV. benátským mýdlem.

PROTAVENÍ PRASKLIN na okraji pečetě byl další restaurátorský zásah.

PROTAVENÍ PRASKLIN na okraji pečetě byl další restaurátorský zásah.

ZÁVĚREČNÉ KONZERVOVÁNÍ pečeti propolisovou tinkturou.

ZÁVĚREČNÉ KONZERVOVÁNÍ pečeti propolisovou tinkturou.


Autor: Redakce

10.5.2016
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pelechenský GurGul.
24

FOTOGALERIE: Nejlepší guláš uvařili hasiči z Žíňan

Opustili nás.

Opustili nás

Kostelem sv. Mikuláše ve Kdyni zněly varhany

Kdyně – V kostele sv. Mikuláše ve Kdyni se v neděli konal devátý ročník celorepublikového Českého varhanního festivalu, jehož cílem je propagace historických varhan.

Kracíkovi role učitele nevadí. Mladým pomůžu rád, říká útočník

Plzeň – Vytáhnout nahoru další mladíky. Úkol pro hokejového útočníka Jaroslava Kracíka, který se po návratu ze zahraničí chystá v mateřské Škodě Plzeň už na třetí sezonu.

Za uložení pneu a azbestové suti se nově platí

Domažlice – Enormní nárůst objemu odevzdaného nebezpečného odpadu dvou typů vedl domažlickou radnice k nepopulárnímu kroku – zpoplatnění jejich příjmu ve sběrně ADEVI v Cihlářské ulici.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení