VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Už nejméně v XVII. století patřili k Hostouni také koně

Hostouň - Ve svém minulém vlastivědném povídání o milé Hostouni (30.3.) jsem se zmiňoval o působení dvou cechovních pánů mistrů v řemeslech velice řídkých, v době těsně po doznění vysilující a všeobecně vyčerpávají třicetileté války uzdařů a sedlářů. I dnes ještě připomenu současníkům jejich jména.

22.4.2012
SDÍLEJ:

HostouňFoto: Jan Prokop Holý

Místním sedlářem byl tehdy pan Lorenz (Vavřinec) Francz a uzdařem Thomas (Tomáš) Nejdl. Už to samo o sobě dosvědčuje, že v Hostouni a jejím okolí bylo chováno a řekněme přímo šlechtěno hodně koní! Přímé svědectví o tom nám ostatně podává už sama berní rula z let 1653 54. Ta napočetla ve městě celkem 52 potahů. Ve srovnání s blízkými a většími Poběžovicemi, městem 'už' od roku 1502, kde bylo pouze 38 potahů a s Bělou která byla tehdy velkou vsí s panskou vodní tvrzí a mariánskou poutní kaplí s pouhými dvěma potahy, vyniká zřetelně koňské prvenství Hostouně! Přitom v soupise zcela chybí údaj o farním potahu (nebo potazích) , které tehdy nutně musely být. V dalších zemských berních soupisech zejména z let 1728 29 koní ve městě ještě přibylo. Mimochodem vzpomínám zase na zmínku historika učitele Karlmanna Pöhnla (rodáka z Bělé), že hostouňští duchovní páni byli už v XVII. století velkými milovníky krásných koní, zejména osobní děkan P. Georgius Sebastianus Prayer, (psán i Preir), který zemřel po kratší nemoci na hostouňské faře 31. října 1669 ve věku 62 let, což byl tehdy poměrně vysoký věk, a byl pohřben v místním chrámu před oltářem sv. Anny, jak do matriky zemřelých zapsal jeho dočasný spolupracovník a nástupce, litoměřický kanovník P. Melchior, A. Tschauder (Čaudr?). V obou hostouňských farních kronikách je jinak více zmínek o koních. Na chov krásných koní v Hostouni měli nesporně zásadní vliv pobělohorští majitelé zdejšího panství horšovskotýnští Trauttmansdorffové, kteří zprostředkovávali nákupy plnokrevníků i pro vídeňský císařský dvůr…

Novodobá, světově proslulá éra hostouňských lipicánů se ovšem píše teprve od začátku I. světové války. První plnokrevníci z polské Haliče se stěhovali do vzdálené, ale půvabnými lukami, krásnými svěžími smíšenými lesy a čistými pohorskými vodami bohaté krajiny zásluhou horšovskotýnského pána Carla (Karla) Trauttmansdorffa Weinsberga na jaře roku 1914. I náš nezapomenutelný první prezident Osvoboditel T. G. M. měl svého věrného, moudrého a krásného koně Hektora právě z hostouňského chovu!

Čtenář reportér

Jan Prokop Holý, Hostouň

Autor: Redakce

22.4.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Opustili nás.

Opustili nás

Mladý řidič havaroval v Borovici.

Mladý řidič havaroval v Borovici, před jízdou pil

Veteráni zamíří do serpentin pod Korábem

Domažlice – Již tuto sobotu, 19. srpna, pořádá Veteran car club Domažlice 43. ročník mezinárodní Jízdy spolehlivosti historických vozidel. Přestože je určena pouze pro automobily a motocykly do roku výroby 1955, pořadatelé obdrželi téměř 140 přihlášek českých i německých zájemců o start.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Nezletilá dívka měla 2,2 promile

Domažlice – V úterý před pátou hodinou ráno přijali domažličtí policisté oznámení o tom, že na schodech před domažlickým barem sedí žena, která není schopná mluvit, jen heká a nereaguje.

FOTO: U Hostouně se střetly tři osobní vozy

Hostouň - Záchranáři ve středu ráno zasahovali u dopravní nehody 3 osobních automobilů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení