VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Útržky vzpomínek – k výročí narození M. Halíka

Domažlice – K nemnoha představitelům české literární vědy, kteří se specializovali na jediného autora, patřil i domažlický rodák, absolvent zdejšího gymnázia, PhDr. Miroslav Halík.

10.7.2016
SDÍLEJ:

PhDr. Miroslav HalíkFoto: archiv knihovny

A protože jsme koncem června vzpomenuli již 115. výročí narození tohoto literárního vědce, knihovníka Národní knihovny, odborného publicisty a vydavatele spisů bratří Čapků, dovolte mi malou poznámku k jeho dílu věnovanému Čapkově publicistice.

Poprvé jsem se s jeho jménem setkal jako student, když jsem si zakoupil knížku Karla Čapka Místo pro Jonathana (1970). Čapek se v ní vtipným, nicméně vážným a zaujatým způsobem vyjadřuje k aktuálním otázkám výchovy, školství, literatury i politiky, stejně jako k dalším zdánlivým všednostem našeho života. Kniha mi přiblížila časopisecké a novinové články Karla Čapka, jimž sám spisovatel říkal neznámé hřbitovy. Je třeba napsat, že zhruba těch osm set sloupků je jen čtvrtina. Nebýt mravenčí a systematické práce Miroslava Halíka, asi by Čapkovy publicistické články jen těžko spatřily světlo světa.

Z úplného chronologického přehledu Čapkových děl uspořádaných Halíkem bych zde uvedl alespoň dva tituly. Jsou to Poznámky o tvorbě (1959), dotýkající se přímo nebo nepřímo Čapkovy vlastní tvorby. Jak napsal v závěrečné poznámce sám vydavatel: „Účelem tohoto výběru bylo ukázat Čapkův poměr k některým otázkám uměleckého tvoření jeho časopiseckých prací mezi dvěma válkami."
A konečně výbor Na břehu dnů (1966) asi nejvíce přispívá k hlubšímu poznání tendencí, jež Čapek spojoval s úkolem novinářova poslání. Podle mého soudu může z přehledu Halíkem vybraných úvodníků, komentářů, polemik a poznámek vyvstat před čtenáři vcelku věrohodná podobizna Karla Čapka – novináře. Ostatně Halík o tom napsal: „Čapkova publicistika není jen zrcadlem první republiky. Dává nám zároveň poznat vlastní proces autorova novinářského růstu i autora, jemuž se služba pro noviny stala opravdovou niternou záležitostí".

Ivan Nikl

Autor: Redakce

10.7.2016
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pelechenský GurGul.
24

FOTOGALERIE: Nejlepší guláš uvařili hasiči z Žíňan

Opustili nás.

Opustili nás

Kostelem sv. Mikuláše ve Kdyni zněly varhany

Kdyně – V kostele sv. Mikuláše ve Kdyni se v neděli konal devátý ročník celorepublikového Českého varhanního festivalu, jehož cílem je propagace historických varhan.

Kracíkovi role učitele nevadí. Mladým pomůžu rád, říká útočník

Plzeň – Vytáhnout nahoru další mladíky. Úkol pro hokejového útočníka Jaroslava Kracíka, který se po návratu ze zahraničí chystá v mateřské Škodě Plzeň už na třetí sezonu.

Za uložení pneu a azbestové suti se nově platí

Domažlice – Enormní nárůst objemu odevzdaného nebezpečného odpadu dvou typů vedl domažlickou radnice k nepopulárnímu kroku – zpoplatnění jejich příjmu ve sběrně ADEVI v Cihlářské ulici.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení