VYBRAT REGION
Zavřít mapu

U příležitosti otevření Domu přírody Českého lesa jsme zjistili zajímavosti

Klenčí pod Čerchovem - Otázky pro záměrně vybranou čtveřici mužů. Dozvěděli jsme se i to, o čem se oficiálně nehovoří.

23.1.2016
SDÍLEJ:

Čtyřem mužům na snímku jsme položili u příležitosti otevření Domu přírody Českého lesa otázky.Foto: Deník/Milena Cibulková

Ptali jsme se:

Karla Smutného, exstarosty Klenčí p. Č.

Co říkáte na dílo, u jehož zrodu jste stál v dobách, kdy se tak trochu v bolestech rodilo?

Je hezky dotažené do konce. Realizace trvala rok a něco, ale nejsložitější a časově náročná byla příprava; dát dohromady žádosti a všechny náležitosti. Výsledek je opravdu krásný. Firma pana Kovaříka odvedla dobrou práci.

Oldřicha Kovaříka ml.Lukanus Stav Chodov

Vyskytly se během rekonstrukce nějaké věci, které vás potrápily, nebo jež jste nečekali?

Moc věcí nás nepotrápilo, ale zažili jsme řadu překvapení. Například jsme měli v projektu, že máme vybourat dveře, aby se dalo procházet od výtahu do informační služby. Sundali jsme věšák, který tam byl, vybourali jsme pět centimetrů přizdívky a našli zazděné komplet dveře s ´futrama´. To bylo velice zajímavé, o těchto dveřích vůbec nikdo nevěděl. Snažili jsme se odvést dobrou práci, aby vše dobře sloužilo.

Jindřicha Horáčka, exředitele CHKO Český les, dnes ředitele CHKO Slavkovský les

Dá se specifikovat něco, co vás v klenečském Domě přírody nejvíce zaujalo, co se vám líbilo?

Poněvadž jsem podobných Domů přírody viděl více, dovolím si říci, že tenhle má úžasné kouzlo. Je to dáno tím, že vznikl v prostorách historického objektu. Tyto stavby – jak se říká – mají genia loci, čili ducha místa který je ochraňuje. Tady v Klenčí ho cítíte, jen vejdete dovnitř, a to je přidaná hodnota tohoto objektu. Nedá se vyzdvihnout jediná věc, která mne zaujala. Pokud bych měl dojmy shrnout do jediné věty, zněla by: Je tady útulno a milo. A neříkám to proto, že jsem byl na začátku projektu, byli jiní, kteří to zde dali dohromady. Podařilo se zajistit, že Dům přírody není instituce, nýbrž místo, které lidi spojuje, prvek, který na sebe nabaluje další. Mám obrovskou radost, že naši nástupci tento azimut drží a daří se jim. Výsledek je dneska vidět. A věřte mi, že ti skřítci tu opravdu jsou!

Richarda Brabce, ministra životního prostředí ČR

Jak pohlížíte na tento Dům přírody Českého lesa v Klenčí a co vás zde nejvíce zaujalo?

Jak je známo, dneska jsou děti spíše na interaktivní věci a ne vždycky je baví někde courat po lese. Tady v Klenčí děti mohou během prohlídky zjistit interaktivním způsobem, o čem Chráněná krajinná oblast Český les je, co vše se v ní nachází. Navíc je jim to podáváno formou, která je jim blízká – formou obrazovek, obrázků a filmů. Tohle je určitě cesta. Tady v Klenčí je skvělé, že Dům přírody vznikl z iniciativy lidí, kteří chtějí přilákat další turisty. To je krásné. Pokud bych měl tento dům srovnávat s podobnými v Bavorském lese, myslím si, že jsme dnes dál, neboť naše centra jsou novější, modernější. V Bavorsku jsou pochopitelně déle a jsou poplatná době, kdy vznikala, i když je modernizují. Určitě nás kolegové dohoní a předhoní, ale rozhodně se nemáme za co stydět.

Autor: Milena Cibulková

Místo události:
23.1.2016
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vernisáž výstavy Zdeňka Martínka v domažlickém penzionu v Baldovské ulici.
13

FOTOGALERIE: První olejomalbou Zdeňka Martínka byl obraz mostu

Bezdomovci Václavu Dražskému hrozí za znásilnění a další trestnou činnost až 10 let vězení.
4

Družku znásilňoval, pak ji oloupil

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Plzeňský kraj - Hasiči odstraňovali padlé stromy a větve na více než třiceti místech.

Mladý zločinec opět utekl

Klatovsko, Hostouň – Zřejmě nejnebezpečnějšímu mladistvému zločinci z Klatovska se opět podařilo utéci z výchovného ústavu v Hostouni, a to přesto, že má nařízenu ochrannou výchovu. Dopaden byl až po bezmála dvou týdnech.

Domažlice na veřejné WC stále čekají

Domažlice - Veřejné záchody v Domažlicích v současné době nenajdete. 

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení