VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Trhům na náměstí předcházela ´Válka o svařák´

Domažlice – Podnikatel chtěl Vánoční trhy v Domažlicích zpestřit originální nabídkou, dočkal se nepochopení kolegů.

14.12.2012 20
SDÍLEJ:

NÁMĚSTÍ U KOSTELA. Toto místo by mělo ožít ještě před Vánočními trhy. K mání bude svařené víno v příležitostném hrnečku.Foto: Deník/Milena Cibulková

S nepochopitelným jednáním ze strany kolegů-podnikatelů, kteří se účastní Vánočních trhů na náměstí, se setkal Bořek Novotný.

„Prodávali jsme občerstvení o Chodských slavnostech a mne napadlo přinést na domažlické náměstí novinku. Hrnečky s potiskem, jako mají například v Norimberku, a v nich by se prodával svařák. Odpadly by tím starosti s odpadem, tedy běžně užívanými plastovými kelímky. Zákazník by si koupil za 25 korun svařák, zaplatil by zálohu za hrneček 55 korun a bylo by na jeho rozhodnutí, zda si ho nechá, nebo nám ho po vypití svařáku vrátí," popisuje Novotný s tím, že si myslel, jak tímto způsobem dostane tradiční Vánoční trhy v Domažlicích o krok kupředu.

„Bylo by to zároveň jakési napasování na světové poměry. Víno by lidé dostali asi o 15 korun laciněji než jinde, nás by to ale nebolelo, protože za kelímek musíme také zaplatit asi šest korun," říká.

Nápad před výrobou hrnečků s nápisem ´Pozdrav z Domažlic – Vánoce 2012´ konzultoval kvůli použití obrázku s domažlickými dominantami a hlavně pak erbu města na radnici, dokonce přinesl před jejich hromadnou výrobou ukázku, jak budou vypadat.

Před zhruba šesti týdny byl seznámen s tím, že se uvolnil jeden ze stánků, které běžně ve vánoční dobu na náměstí bývají a město z nich nevybírá od podnikatelů poplatek za zábor prostranství. „Je to asi tři týdny, kdy se o mém záměru s hrnečky a vínem i tím, že bychom chtěli prodávat rozpečené norimberské klobásy v housce, dále borůvkový a třešňový svařák, dozvěděli ostatní prodejci. Začal křik, do očí mi řekli, že když tam půjdeme my, že jim všechny kšefty sebereme," upřesňuje Novotný.

Na základě výhrad tradičních účastníků Vánočních trhů svolala radnice jednání.

„Já se s nikým nehádám, moje taktika je něžný tlak. Vyslechl jsem si je a řekl, že v podstatě dělají stále to samé. Proč pořád mluví o penězích, vždyť budou Vánoce?! Já od toho neočekávám bůhvíjaký výdělek, ale hlavně propagaci naší restaurace v Trhanově a pizzerie v Babylonu. To přece má rozhodnout zákazník, co chce," líčí s tím, že obavy z konkurence jsou neopodstatněné, neboť si lidé na stejné věci mohou zajít na náměstí do kavárny či restaurace.

Vše nakonec dopadlo jinak a vánoční hrnečky se na náměstí objeví, avšak ne po dobu čtyř dnů, kdy jsou Vánoční trhy u stromečku spojené s kulturním programem.

„Budeme na náměstí u kostela zatím do 18. prosince a pak ještě 19. na běžném středečním trhu. Poté přerušíme a vrátíme se 24. prosince a na dny mezi svátky. Pro nás jsou důležití lidé a jejich spokojenost," sdělil Deníku ve čtvrtek Novotný a dodal, že dalším nápadem je věnovat z každého prodaného hrnečku tři koruny na charitu.

Premiéru budou mít v Domažlicích tyto hrnečky.

Zajímalo nás, jak na celou záležitost pohlíží zástupce domažlické radnice. „Je to pro nás nepříjemná situace, neboť dosavadní prodejci, kteří stáli u zrodu Vánočních trhů, poukazovali na dohodu, že tam nebudou přibývat stánky se stejným sortimentem. Abychom všechny uklidnili, bude tato podmínka dodržena. Novotným vyjdeme vstříc tím, že budou platit jen polovinu za zábor prostranství a poskytneme jim zdarma energie," vysvětluje místostarosta Domažlic Karel Štípek.

V příštím roce chce město nastavit na Vánočních trzích jiné podmínky. „Sejdeme se v lednu a pro rok 2013 nastavíme podmínky pro prodejce tak, že už nebudou limitováni sortimentem. Bude jen na zákaznících, koho si vyberou a ke komu půjdou. Novotným jsme navrhli, že by mohli prodávat na náměstí i 1. ledna při novoročním ohňostroji," dodal místostarosta Štípek.

Autor: Milena Cibulková

14.12.2012 VSTUP DO DISKUSE 20
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Petr Sojka se strojem HB 350 z roku 1920 a Růžena Sojková s motocyklem Royal Enfield 225 z roku 1925 čekají na pokyn startéra.

Domažlickem projelo více než 140 veteránů

Vypouštění zajíců.
5

Vidičtí myslivci vypustili do volné přírody 40 mladých zajíců

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

A zase ten Bakoš. Tentokrát sestřelil Jihlavu

Plzeň – Viktoria Plzeň vyhrála 2:1 v Jihlavě gólem z 92. minuty.

Další dealeři drog dopadeni

Tachovsko - Tachovským kriminalistům se v boji proti distribuci drog povedl další úspěšný zásah.

Větší podíl z daní města plánují investovat do škol, bydlení i sítí

Domažlicko – Novela zákona o rozpočtovém určení daní od příštího roku zvyšuje podíl obcí a měst na vybrané dani z přidané hodnoty ze současných 21,4 procenta na 23,58 procenta.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení