VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Trhanovští čekají, až kostel po opravách vyschne

Trhanov – Postavit lešení při opravě věže jinak nebylo možné, nyní se čeká, jak se stavba vypořádá se zatékáním.

3.11.2014
SDÍLEJ:

Zatékání během oprav věže do kostela v Trhanově.Foto: archiv Deníku

 „Když se kácí les, létají třísky." Toto přísloví dokonale vystihuje stav po rekonstrukci kulturní památky – věže kostela sv. Jana Nepomuckého v Trhanově. Během oprav, kdy bylo nutné postavit lešení, nebyla jiná možnost, než aby spočinulo po rozebrání nezbytného množství krytiny na kostelní lodi.

A ač byly odhalené části střechy překryté plachtou, při deštích do kostela opakovaně zatékalo.

„Bylo to tragické. Pršelo a během mše tekly dolů provazy vody. Prší do zpovědnice, v kostele je mokro a začíná se objevovat plíseň," sdělil včera na dotaz Deníku správce klenečské farnosti, do níž trhanovský kostel spadá, P. Libor Buček, který se v neděli 14. září změnil v uklízečku a poté ještě několikrát.

„Tragika se nám už mísí s legrací. Prší nám do kostela, měsíc to urgujeme a připadáme si jako v komparsu do filmu Zapomenuté světlo, kde hrál hlavní roli faráře Bolek Polívka," doplnil tehdy P. Buček.

A jak vypadá vnitřek kostela nyní, po skončení oprav? Budou se řešit škody způsobené zatékáním?

„To už se dávno řeší. Má to všechno nahlášeno pojišťovna a začalo se to tam vysoušet, aby to na zimu bylo suché a nespadly omítky. Zatím to vypadá, že to bude dobré," říká zatímní starosta Ondřej Frei.

To, co v kostele způsobila voda, viděli i památkáři.

„Při posledním velkém kontrolním dni přijeli kromě domažlických také památkáři z Plzně. Shodli se na tom, že zatím to nevypadá na velkou škodu. Zmínili také, že při podobných rekonstrukcích, při nichž je nutný zásah do střechy, se bohužel taková věc stává. I když bylo vše překryté, dostala se dešťová voda po trubkách lešení na půdu kostela. Myslím si, že tragické to nebude," míní Frei s tím, že pokud by přesto část omítky spadla, pojišťovna zaplatí opravy.

„Vzhledem k tomu, že teď moc nepršelo, vnitřek kostela vysychá, ale kde to bylo mokré, objevila se plíseň. Fyzická změna tam zatím naštěstí nenastala," uvedl P. Buček.

Autor: Milena Cibulková

Místo události:
3.11.2014
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pelechenský GurGul.
24

FOTOGALERIE: Nejlepší guláš uvařili hasiči z Žíňan

Opustili nás.

Opustili nás

Kostelem sv. Mikuláše ve Kdyni zněly varhany

Kdyně – V kostele sv. Mikuláše ve Kdyni se v neděli konal devátý ročník celorepublikového Českého varhanního festivalu, jehož cílem je propagace historických varhan.

Kracíkovi role učitele nevadí. Mladým pomůžu rád, říká útočník

Plzeň – Vytáhnout nahoru další mladíky. Úkol pro hokejového útočníka Jaroslava Kracíka, který se po návratu ze zahraničí chystá v mateřské Škodě Plzeň už na třetí sezonu.

Za uložení pneu a azbestové suti se nově platí

Domažlice – Enormní nárůst objemu odevzdaného nebezpečného odpadu dvou typů vedl domažlickou radnice k nepopulárnímu kroku – zpoplatnění jejich příjmu ve sběrně ADEVI v Cihlářské ulici.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení